Jesienią Ukraina i UE omówią aktualizację Układu o stowarzyszeniu

Ukraina i Unia Europejska omówią polityczne i prawne aspekty odnowienia Umowy stowarzyszeniowej z UE tej jesieni.

Wiceminister rozwoju gospodarczego, handlu i rolnictwa Ukrainy - przedstawiciel handlowy Ukrainy Taras Kaczka powiedział to podczas dialogu z ukraińskimi biznesmenami na temat aktualizacji umowy stowarzyszeniowej Ukraina-UE - informuje korespondent Ukrinformu.

„Tej jesieni będziemy prowadzić aktywny dialog z UE na temat wyznaczonych przez nas celów politycznych, jakie mogą to być ramy prawne i co możemy osiągnąć” - powiedział Kaczka.

Zwrócił uwagę, że w ciągu ostatnich 5 lat stosunki z UE uległy znacznej poprawie praktycznie w każdym kierunku, przynajmniej z punktu widzenia, że nasze firmy zrozumiały jak powinny pracować na rynkach UE.

Jak informowaliśmy, 21 marca 2014 roku podczas nadzwyczajnego szczytu Ukraina-UE podpisano polityczną część Umowy stowarzyszeniowej między UE a Ukrainą. Część gospodarcza umowy została podpisana na najwyższym szczeblu dnia 27 czerwca 2014 roku. Rada Najwyższa i Parlament Europejski 6 września 2014 roku jednocześnie ratyfikowały ten dokument. Od dnia 1 stycznia 2016 roku zaczęła funkcjonować strefa wolnego handlu z Unią Europejską, a od dnia 1 września 2017 roku Umowa weszła w życie w całości.

Negocjacje w sprawie zawarcia Umowy stowarzyszeniowej między Ukrainą a UE oraz harmonizacji poszczególnych jej postanowień trwały od 2007 do 2011 roku, w innych okolicznościach historycznych, politycznych i gospodarczych, które uległy istotnej zmianie, zwłaszcza po wydarzeniach z 2014 roku strona ukraińska, opierając się na znacznym postępie w rozwoju stosunków z UE, konsekwentnie podnosi kwestię aktualizacji Umowy, gdyż taką możliwość dają jej zapisy.

prs