Szósta rocznica tragedii MH17: Holandia upamiętnia ofiary

zdjęcie, wideo

Dziś jest rocznica tragedii MH17. Sześć lat temu samolot pasażerski Malaysia Airlines lecący z Amsterdamu do Kuala Lumpur został zestrzelony przez oddziały rosyjskie na okupowanym Donbasie.

Jak poinformował korespondent Ukrinform ceremonia składania kwiatów, minuta ciszy i odczyt nazwisk będą transmitowane na żywo w holenderskiej telewizji NOS o godzinie 14:00 czasu lokalnego. Oczekuje się, że wystąpi premier Holandii Mark Rutte.

Uroczystość odbędzie się w pobliżu kompleksu pamięci ofiar tragedii, w pobliżu lotniska Schiphol, skąd 17 lipca 2014 r. wystartował samolot pasażerski lotu MH17.

Na terenie kompleksu pamięci posadzono 298 drzew, które symbolizują ofiary na pokładzie samolotu.

Ambasada Ukrainy w Holandii złożyła kondolencje rodzinom ofiar. W narodowym kompleksie pamięci złożono kwiaty ku pamięci ofiar katastrofy.

Z powodu koronawirusa upamiętnienie poległych w katastrofie nie będzie takie samo jak w latach poprzednich. Imprezy masowe zostały odwołane. Więc będzie mała ceremonia. Kilka rodzin przeczyta nazwiska wszystkich zmarłych.

Przypomnijmy, pasażerski Boeing-777 MH17 lecący z Amsterdamu do Kuala Lumpur został zestrzelony nad okupowaną częścią Donbasu w dniu 17 lipca 2014 r. Na pokładzie było 283 pasażerów i 15 członków załogi, wszyscy zginęli.

Międzynarodowy zespół śledczy twierdzi, że samolot MH17 został zestrzelony przez rakietę przeciwlotniczego systemu rakietowego „Buk” należącą do 53. brygady powietrznej obrony rakietowej Sił Zbrojnych Rosji stacjonującej w Kursku.

19 czerwca 2019 roku Zespół międzynarodowych śledczych, badających katastrofę MH17 (JIT) nazwał czterech podejrzanych, którzy zostali uznani za zaangażowanych w transport i użycie bojowe Buka. Trzej z nich to Rosjanie. Jest to: Siergiej Dubiński, pułkownik Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej, szef GRU Donieckiej Republiki Ludowej, którego uważa się za organizatora zastosowania wyrzutni rakiet przeciwlotniczych „Buk”; Oleg Pułatow - podpułkownik rosyjskich Sił Zbrojnych, zaangażowany w przewóz „Buku” i Igor Girkin - jest emerytowanym oficerem wojskowym Federacji Rosyjskiej, byłym pułkownikiem FSB, aktywnym uczestnikiem w rosyjskiej agresji zbrojnej na Ukrainie. Czwartym jest Ukrainiec Leonid Charczenko, który walczył po stronie DRL.

W marcu tego roku sąd okręgowy w Hadze rozpoczął rozprawę w sprawie katastrofy lotu MH17 na niebie nad Donbasem.

Kompleks sądowy Schiphol został zarezerwowany na rok dla sprawy MH17.

10 lipca 2020 roku Holandia złożyła pozew przeciwko Rosji do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

av