Ukraina proponuje włączyć przesiedleńców z Donbasu do pracy w podgrupach Trójstronnej Grupy Kontaktowej

Strona ukraińska zaproponowała zaproszenie do podgrup Trójstronnej Grupy Kontaktowej przesiedleńców z Donbasu, ale nie będzie rozmawiać z przedstawicielami nieuznawanych podmiotów quasi-państwowych.

Zostało to omówione podczas rozmowy telefonicznej szefa biura prezydenta Andrija Jermaka z doradcami politycznymi liderów państw członkowskich „formatu normandzkiego” - donosi służba prasowa BP.

„Strona ukraińska zaproponowała włączenie do pracy w podgrupach TGK osób, które reprezentują niektóre rejony obwodu donieckiego i ługańskiego, przesiedlonych wewnętrznie, które były zmuszone do opuszczenia tych miejsc po maju 2014 r.” - czytamy w oświadczeniu.

Jermak zauważył, że uczestnicy TGK włączą te osoby w dyskusję, konsultacje i koordynację zagadnień zawartych w Umowach Mińskich.

Jednocześnie szef BP podkreślił niedopuszczalność negocjacji z przedstawicielami nieuznawanych podmiotów quasi-państwowych.

Poinformował również, że w celu przyspieszenia procesu mińskiego prezydent Ukrainy podpisał dekret, zgodnie z którym znacznie wzrosła reprezentacja Ukrainy w TGK.

„Podnieśliśmy go do bardzo wysokiego oficjalnego poziomu” - powiedział szef PO.

W szczególności wicepremier - minister ds. reintegracji tymczasowo okupowanych terytoriów Ołeksij Reznikow został mianowany wiceprzewodniczącym ukraińskiej delegacji do TCG.

Na poziomie podgrup Ukraina reprezentowana jest przez wiceministrów lub posłów - przewodniczących komisji profilowych Rady Najwyższej.

Na kolejnym spotkaniu TGK, które jak powiedziało BP , zaplanowane jest na 14 maja, Jermak zaproponował uzgodnienie rozszerzonego składu delegacji Ukrainy, Rosji i OBWE zgodnie z propozycjami strony ukraińskiej.

„Wysoki oficjalny status członków delegacji pozwoli na szybsze i bardziej wydajne podejmowanie decyzji, ich wdrażanie i sprawdzanie, kto ich nie wdraża” - powiedział szef Biura Prezydenta.

Jednocześnie zapewnił, że strona ukraińska wypełnia i będzie nadal wypełniać porozumienia osiągnięte na szczycie przywódców formatu normandzkiego w grudniu ubiegłego roku.

Szef Biura Prezydenta podkreślił także potrzebę całkowitego i kompleksowego zawieszenia broni w Donbasie oraz dostępu przedstawicieli OBWE i Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża do tymczasowo niekontrolowanych terytoriów.

Przypomnijmy, 5 maja prezydent Wołodymyr Zełenski podpisał dekret zatwierdzający skład delegacji ukraińskiej do udziału w Trójstronnej Grupie Kontaktowej ds. pokojowego uregulowania sytuacji w obwodzie donieckim i ługańskim.

av