Ukraina wysłała do Hagi informacje na temat zbrodni wojennych na Krymie

Federacja Rosyjska kontynuuje masowe pozbawienie praw własności obywateli Ukrainy na anektowanym Krymie, z naruszeniem prawa międzynarodowego – napisało na Facebooku przedstawicielstwo Prezydenta Ukrainy w Autonomicznej Republice Krymu.

„Kolejnym krokiem okupantów jest nielegalne wpisanie ponad 11,5 tysiąca działek na czasowo okupowanym terytorium Autonomicznej Republiki Krymu i Sewastopola na listę terytoriów, na których działki nie mogą należeć do cudzoziemców i zagranicznych osób prawnych. Jednocześnie władza okupacyjna Federacji Rosyjskiej bezprawnie uznaje jako cudzoziemców i obywateli Ukrainy, którzy mieszkają lub posiadają własność na Krymie, ale nie otrzymali nielegalnego paszportu Federacji Rosyjskiej”- napisano.

Należy zauważyć, że takie działania państwa okupującego prowadzą do poważnych naruszeń międzynarodowego prawa humanitarnego i praw człowieka, w szczególności postanowień art. 1 protokołu 1 do EKPC w sprawie prawa do pokojowego korzystania z własności.

„Obecnie prokuratura krymska prowadzi wytyczne proceduralne w postępowaniach karnych dotyczące zawłaszczenia na dużą skalę własności państwowej i prywatnej przez państwo okupujące na Krymie” - dodaje biuro prezydenta.

Podkreśla się, że informacje o systematycznym popełnianiu tej zbrodni wojennej przez urzędników okupacyjnych i władze RF zostały przekazane przez Prokuraturę Autonomicznej Republiki Krymu wspólnie z Regionalnym Centrum Praw Człowieka do Biura Prokuratora Międzynarodowego Trybunału Karnego i są odzwierciedlone w sprawozdaniach Prokuratury MTK za lata 2017-2019 w odniesieniu do sytuacji na Krymie. Naruszenie praw własności jest również wspomniane w międzypaństwowym oświadczeniu Ukrainy przeciwko Rosji w ETPC.

Doniesiono, że prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin wniósł praktycznie całe terytorium anektowanego Krymu na listę terytoriów, na których osoby nieposiadające obywatelstwa rosyjskiego nie mogą posiadać ziemi. Lista obejmuje działki następujących rejonów: bakczysarajski, dżankojski, kirowski, krasnoperekopski, leniński, niżniohirski, rozdolnieński, sacki, symferopolski, sowiecki, czornomorski, a także obszarów przygranicznych miejskich ośrodków: Ałuszty, Armiańska, Eupatorii, Kerczu, Saka, Sudaka, Teodozji i Jałty.

Do 15 września 2020 r. UE przedłużyła sankcje wobec osób i organizacji zaangażowanych w aneksję Krymu.

av