Ministerstwo Spraw Zagranicznych - Zawieszenie broni w Donbasie jest lepszym elementem przeciwdziałania COVID-19 niż ich pokazowe działania

MSZ Ukrainy podziela obawy naszych francuskich i niemieckich partnerów o brak postępów w procesie pokojowym w Donbasie na tle pandemii COVID-19, opublikowanych 30 marca we wspólnym oświadczeniu ministrów spraw zagranicznych tych krajów – donosi służba prasowa MSZ.

Należy zauważyć, że w tego dnia kolejny obrońca Ukrainy zginął w Donbasie w wyniku ostrzału rosyjskiego, a trzech innych zostało rannych. Takie działania rosyjskich sił okupacyjnych w Donbasie wskazują, że postrzegają globalne zagrożenie koronawirusem jako sprzyjający czas na eskalację - powiedział minister spraw zagranicznych.

„Wraz z naszymi partnerami w formacie normandzkim - Niemcami i Francją - wzywamy Federację Rosyjską, jako stronę międzynarodowego konfliktu zbrojnego, do natychmiastowego wypełnienia zobowiązań w zakresie bezpieczeństwa wynikających z porozumień mińskich, w szczególności do zapewnienia trwałego zawieszenia broni w Donbasie. Uważamy ten krok nie tylko za niezbędny warunek postępu w innych obszarach procesu pokojowego, ale także za ważny element globalnych wysiłków na rzecz przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się COVID-19, w duchu pokojowych wezwań Sekretarza Generalnego ONZ - podkreśliło Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Ukraińscy dyplomaci powiedzieli, że rozpatrują ten ruch nie tylko jako konieczny warunek postępu w innych obszarach procesu pokojowego, ale także jako ważny element globalnych wysiłków na rzecz przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się COVID-19, w duchu pokojowych wezwań Sekretarza Generalnego ONZ.

Ministerstwo spraw zagranicznych przypomniało, że Ukraina zwróciła już uwagę społeczności międzynarodowej na krytyczną niezdolność do przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się koronawirusa na okupowanych terytoriach.

„W obliczu ciągłych działań wojennych i faktycznego zamknięcia okupowanej części Donbasu dla SMM OBWE, ONZ, Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża i innych międzynarodowych organizacji pozarządowych zajmujących się pomocą humanitarną lokalni mieszkańcy stali się zakładnikami, niechronionymi przed groźbą pandemii”

W tym kontekście Ministerstwo Spraw Zagranicznych podkreśliło, że Federacja Rosyjska powinna zapewnić pełny i niezakłócony dostęp do tymczasowo okupowanych terytoriów Ukrainy, w tym odcinka ukraińsko-rosyjskiej granicy państwowej.

„Jest to zobowiązanie Rosji wynikające z porozumień mińskich, które zostało potwierdzone podczas ostatniego spotkania przywódców w formacie normandzkim w dniu 9 grudnia 2019 r., ale pozostaje niewypełnione” - oświadczyło Ministerstwo Spraw Zagranicznych .

Ukraińscy dyplomaci wezwali również Federację Rosyjską do pełnego zapewnienia prawa do życia i dostępu do opieki medycznej nielegalnie uwięzionym Ukraińcom, do zapewnienia niezakłóconego i bezpiecznego dostępu do monitorowania okupowanych terytoriów przez przedstawicieli misji monitorujących i Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża, a także ukraińskich lekarzy dla przeprowadzenia na tymczasowo okupowanym terytorium badań lekarskich i leczenia.

„Zamiast ostentacyjnych i pokazowych działań Rosja powinna zrobić krok, który naprawdę może pomóc w międzynarodowej walce ze śmiertelnym wirusem - powstrzymać agresję przeciwko Ukrainie” - podsumowuje Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

av