Przegrupowania w Gabinecie Ministrów nie doprowadzą do radykalnej zmiany w polityce zagranicznej - ekspert

Z punktu widzenia europejskich ekspertów zmiany w Gabinecie Ministrów nie są nowym zjawiskiem w historii Ukrainy i raczej nie doprowadzą do radykalnych zmian w polityce zagranicznej.

Niniejsza opinia została wyrażona korespondentowi Ukrinformu w Brukseli przez wiodącego eksperta Centrum Polityki Europejskiej - Amandę Paul.

W ten sposób odpowiedziała na pytanie, czy spodziewa się radykalnych zmian w kierunku integracji europejskiej i euroatlantyckiej od nowego rządu Ukrainy.

„Na Ukrainie oczywiście nie dzieje się nic radykalnego. Nie oczekuję żadnych radykalnych zmian na dużą skalę. Najprawdopodobniej nowy rząd wykorzysta ten impet, aby przyspieszyć reformy polityczne i gospodarcze i uczynić je nieodwracalnymi”, zauważyła ekspert.

Jednocześnie Amanda Paul podkreśliła, że ​​prawdopodobnie jedną z przyczyn rezygnacji rządu Ołeksija Honczaruka może być niezadowolenie z obecnych wyników ekonomicznych.

„Widocznie niektórzy ludzie z tego rządu nie mogli dobić się oczekiwanego rezultatu. Jest to konsekwencja braku doświadczenia i wystarczającej wiedzy, braku umiejętności organizacyjnych. Ale szczerze mówiąc, w historii Ukrainy zmiany w rządzie nie są jakimś nowym zjawiskiem. Miejmy nadzieję, że ten nowy rząd pozostanie na dłużej, ponieważ ważna jest ciągłość - dodała europejska ekspert.

Jak poinformował Ukrinform, 4 marca na nadzwyczajnym posiedzeniu Rady Najwyższej, rozpatrzyła pytania dotyczące Gabinetu Ministrów. Posłowie poparli dymisję Premiera Ołeksija Honczaruka, który złożył rezygnację poprzedniego dnia. Oznacza to automatyczną rezygnację całego rządu.

Następnie, 291 głosami, Rada Najwyższa mianowała Denysa Szmyhala na stanowisko Premiera, a także zatwierdziła skład nowego Gabinetu.

prs