W PACE oskarżono uprawnienia delegacji rosyjskiej

Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy przeszło pierwszy etap procedury, w ramach której nadal można nie zatwierdzić uprawnień delegacji rosyjskiej.

Odpowiednie głosowanie zostało zainicjowane w poniedziałek na początku zimowej sesji PACE w Strasburgu - donosi korespondent Ukrinform.

Uprawnienia delegacji rosyjskiej zostały zakwestionowane z dwóch możliwych powodów: proceduralnego i merytorycznego.

Podstawę merytoryczną skargi przedstawił delegat litewski Emanuelis Zingeris. Wyjaśnił, że Rosja nie zastosowała się do rezolucji PACE i przeprowadziła agresję militarną oraz okupację na Ukrainie i w Gruzji. Inicjatywę tę poparło 30 delegatów z co najmniej pięciu krajów.

Podstawę proceduralną przedstawiła łotewska poseł Maria Golubeva. Wyjaśniła, że w 2016 r. Rosja przeprowadziła wybory parlamentarne, które odbyły się również na okupowanym Krymie. Jest to sprzeczne z prawem międzynarodowym, a wyniki wyborów na półwyspie wpłynęły na skład rosyjskiej delegacji do Zgromadzenia.

Kwestie te są teraz przekazywane komitetom regulacyjnym i monitorującym, które podejmą decyzję w sprawie uprawnień delegacji rosyjskiej w ciągu 48 godzin.

Wcześniej deputat Ukrainy Ołeksij Honczarenko wyjaśnił, że uprawnienia delegacji można zakwestionować z dwóch powodów: proceduralnego i merytorycznego. Odpowiednia procedura jest przeprowadzana przez podniesienie się posłów podczas głosowania za potwierdzeniem uprawnień delegacji krajowych. W szczególności potrzebne jest poparcie 10 i 30 delegatów, aby podnieść kwestię kwestionowania uprawnień delegacji rosyjskiej.

W razie poparcia tego pytania w Sali Sesyjnej, uprawnienia delegacji nie zostaną automatycznie potwierdzone, sprawa zostanie przekazana Komitetom Proceduralnym i Monitorującym PACE, które będą miały 48 godzin na jej rozpatrzenie.

Przypomnijmy, zimowa sesja PACE odbywa się w Strasburgu w dniach 27–31 stycznia.

av