Ukraina jest zainteresowana przystąpieniem do Inicjatywy „Trzy morza” – Zełenski

zdjęcie

Ukraina jest zainteresowana przystąpieniem do inicjatywy „Trzy morza” i zamierza omówić tę kwestię ze swoimi estońskimi partnerami - powiedział Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski we wtorek na wspólnej konferencji prasowej z Prezydentem Estonii Kersti Kaljulaid - donosi korespondent Ukrinform.

„Podczas dzisiejszych (wczorajszych - tłum.) rozmów (delegacje pod przewodnictwem Wołodymyr Zełenski i Kersti Kaljulaid - red.) oddzielnie omówimy wdrażanie „Inicjatywy Trójmorza” i najważniejsze, merytoryczny interes Ukrainy, aby do niej dołączyć” - powiedział Zełenski.

On również podkreślił znaczenie przyjęcia wspólnego oświadczenia Prezydentów Ukrainy i Estonii, które zawiera uzgodnione stanowiska krajów, priorytety partnerstwa i określa wspólne kroki w przyszłości.

W 2015 r. polski prezydent Andrzej Duda i chorwacka prezydent Kolinda Grabar-Kitarović zainicjowali „Inicjatywę Trzech mórz”, czyli utworzenie partnerstwa między Bałtykiem a Morzem Czarnym i Adriatyckim, mającego na celu pogłębienie integracji krajów Europy Środkowej i Wschodniej.

Projekt obejmuje 12 krajów Europy Środkowej i Wschodniej: cztery kraje Grupy Wyszehradzkiej, kraje bałtyckie oraz Austrię, Chorwację, Rumunię, Słowenię i Bułgarię. Wszystkie państwa członkowskie z wyjątkiem Austrii mają kilka wspólnych mianowników, takich jak komunistyczna przeszłość i członkostwo w NATO uzyskane przed przystąpieniem do UE. Austria, która od dawna jest w UE, jest zaangażowana ze względu na strategiczne położenie i liczne ważne powiązania regionalne.

Pierwszy inauguracyjny szczyt Inicjatywy Trójmorza odbył się w Dubrowniku w dniach 25–26 sierpnia 2016 r. Ukraina również została zaproszona, ale nasz kraj nie delegował tam swojego przedstawiciela.

Drugi szczyt odbył się w Warszawie w dniach 6-7 lipca 2017 r. z udziałem prezydenta USA Donalda Trumpa.

W trzecim szczycie, który odbył się w Bukareszcie w dniach 17–18 września 2018 r., uczestniczyli przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker, niemiecki minister spraw zagranicznych Heiko Maas i amerykański sekretarz ds. Energii Rick Perry.

av