Przedstawicielstwo NATO na Ukrainie popiera wysiłki na rzecz wdrożenia porozumień mińskich

Przedstawicielstwo NATO na Ukrainie poparło wysiłki na rzecz wdrożenia porozumień mińskich, w tym wycofanie żołnierzy i zatwierdzenie formuły Steinmeiera - powiedział szef delegacji NATO na Ukrainę Aleksander Winnikow – donosi Hromadskie.

„NATO w pełni popiera wdrażanie porozumień mińskich przez wszystkie strony. Zauważyliśmy również, że w ubiegłym tygodniu porozumienie w kwestii „Formuły Steinmeiera” zostało osiągnięte w trójstronnej grupie kontaktowej. Może to doprowadzić do pełnego wdrożenia porozumień mińskich” - powiedział szef przedstawicielstwa NATO.

Zauważył także, że NATO wzywa Rosję „do pełnego wywiązania się ze swoich zobowiązań”.

„Popieramy wszelkie wysiłki, które mają na celu zmniejszenie napięć i mogą przyczynić się do pełnego wdrożenia umów, ponieważ jest to jedyny sposób na polityczne rozwiązanie” - dodał Winnikow.

Przypomnijmy, prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział 1 października, że ​​Ukraina zgodziła się na tekst „formuły Steinmeiera” i umówiła się na wycofanie wojska w pobliżu miejscowości Zołote i Petriwske w Donbasie.

Jak powiedział, przewiduje ona zatwierdzenie na Ukrainie tymczasowej ustawy o szczególnym statusie Donbasu, która wejdzie w życie, pod warunkiem że OBWE uzna wybory lokalne na tych terytoriach za demokratyczne.

Jednocześnie wiele ukraińskich partii, aktywistów i osób publicznych ostro skrytykowało możliwość podpisania „formuły Steinmeiera”. Uważają, że najpierw należy wdrożyć część porozumień mińskich. Oznacza to, że wycofanie wojsk i kontrola granicy powinny poprzedzać wybór i dyskusję na temat statusu Donbasu.

W niedzielę 6 października w wielu miastach Ukrainy, w tym w Kijowie, Winnicy, Lwowie, Charkowie, Użgorodzie, miały miejsce akcje przeciwko podpisaniu przez ukraińskie władze „formuły Steinmeiera” w sprawie Donbasu.

Uczestnicy akcji sprzeciwiali się działaniom władz, które mogą doprowadzić do kapitulacji Ukrainy w Rosji, w szczególności poprzez wdrożenie „formuły Steinmeiera”, przyznanie „specjalnego statusu” Donbasowi, wycofanie wojsk ukraińskich z linii rozgraniczającej.

Tymczasem planowane na 7 października wycofanie żołnierzy w miejscowości Zołote i Petriwske nie nastąpiło z powodu ostrzału najeźdźców.

av