„Nie - kapitulacji” - na Majdanie zgłoszono pięć żądań władzy

Na Placu Niezależności w centrum Kijowa odbyła się akcja protestacyjna „Nie - kapitulacji” przeciwko podpisaniu przez Ukrainę „formuły Steinmeiera”.

Według korespondenta Ukrinform w akcji bierze udział kilka tysięcy osób.

Protestujący krzyczą: „Nie - kapitulacji”, „Nie dla planu Steinmeiera”, „Nie dla planu Putina”, „Nie dla wycofania wojsk”.

W rozmowie z protestującymi deputowana Sofia Fedina, poseł z frakcji „Europejska Solidarność” , podkreśliła, że ​​prezydent Zełenski, minister spraw zagranicznych Wadym Prystajko i szef sztabu generalnego Ruslan Chomczak zlekceważyli żądanie deputowanych do udzielenia odpowiedzi na pytania dotyczące „podpisania” formuły Steinmeiera.

Jeden z uczestników ATO wezwał „nie dopuścić, by Siły Zbrojne wycofywały się na swojej ziemi” i „zapobiec jednaniu z przestępcami”.

Uczestnicy akcji odczytali pięć żądań skierowanych do władz ukraińskich, w tym: zakazać jakiegokolwiek specjalnego reżimu prawnego na poszczególnych terytoriach, który ogranicza suwerenność Ukrainy lub wpływa na ustawodawstwo krajowe; zakazać zwolnienia z odpowiedzialności członków nielegalnych ugrupowań zbrojnych, którzy popełnili poważne przestępstwa na terytorium Ukrainy; zakazać uczestnictwa w wyborach do władz wszystkim członkom nielegalnych ugrupowań zbrojnych lub administracji współpracujących; zakazać dobrowolnego przekazania pod kontrolę nielegalnych formacji zbrojnych, obcych wojsk lub niezidentyfikowanych bojowników; zakazać tworzenia lub istnienia niepaństwowych lub regionalnych sił zbrojnych na Ukrainie; zakazać uznawania wyborów w dowolnym formacie na terytorium kraju, które nie podlega kontroli Ukrainy.

Po ogłoszeniu żądań uczestnicy akcji przenieśli się do Kancelarii Prezydenta .

Przypomnijmy, prezydent Wołodymyr Zeleński powiedział 1 października, że ​​Ukraina zgodziła się na tekst „formuły Steinmeiera”. Jak powiedział, przewiduje ona zatwierdzenie na Ukrainie tymczasowej ustawy o szczególnym statusie Donbasu, która wejdzie w życie, pod warunkiem że OBWE uzna wybory lokalne na tych terytoriach za demokratyczne.

Jednocześnie wiele ukraińskich partii, aktywistów i osób publicznych ostro skrytykowało możliwość podpisania „formuły Steinmeiera”. Uważają, że najpierw należy wdrożyć część porozumień mińskich. Oznacza to, że wycofanie wojsk i kontrola granicy powinny poprzedzać wybór i dyskusję na temat statusu Donbasu.

1 października na Placu Niezależności odbyła się akcja przeciwko kapitulacji i wdrożeniu „Formuły Steinmeiera”. Akcja trwała kilka godzin.

Do tej pory kilka rad obwodowych w różnych regionach Ukrainy przygotowało oświadczenia, aby zapobiec kapitulacji, którą dostrzegli we wdrożeniu „formuły Steinmeiera”.

Podobne akcje protestacyjne przeciwko wprowadzeniu „formuły Steinmeiera” odbywają się w innych miastach Ukrainy: we Lwowie, Winnicy, Iwano-Frankowsku, Kramatorsku, Charkowie i Mariupolu.

av