UNESCO zgłasza pogorszenie sytuacji na okupowanym Krymie

UNESCO opublikowało kolejny raport Dyrektora Generalnego Organizacji na temat sytuacji na tymczasowo okupowanym Krymie w dziedzinie edukacji, nauki, kultury, rozpowszechniania informacji i mediów, w którym odnotowano pogarszanie się sytuacji na półwyspie – donosi służba prasowa MSZ.

„Dokument odnotowuje dalsze pogarszanie się sytuacji na półwyspie we wszystkich obszarach kompetencji UNESCO. Konkretne fakty rażących naruszeń praw i wolności człowieka, przede wszystkim Ukraińców i Tatarów Krymskich, podstawowych zasad i norm Organizacji, w szczególności dotyczących zapewnienia praw edukacyjnych i kulturowych, utrudnianie swobodnej informacji oraz działania mediów, liczne przypadki prześladowań i bezprawnego aresztowania dziennikarzy”- zauważyło Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

W szczególności w raporcie podkreślono niszczycielskie działania rosyjskiej siły okupacyjnej na czasowo okupowanym Krymie, które stanowią realne zagrożenie dla zachowania ukraińskich obiektów dziedzictwa kulturowego.

Według MSZ raport informuje o wprowadzeniu pierwszego etapu bezpośredniego monitorowania sytuacji na tymczasowo okupowanym Krymie, w szczególności pierwszych dwóch wizyt ekspertów UNESCO na Ukrainie w celu zebrania informacji o sytuacji w dziedzinie nauki i mediów funkcjonujących na tymczasowo okupowanym półwyspie.

Raport UNESCO „Monitorowanie sytuacji w Autonomicznej Republice Krymu (Ukraina)” zostanie rozpatrzony na 207. sesji, która odbędzie się w dniach 9–23 października 2019 r. w Paryżu.

Raport zawiera aktualne informacje na temat sytuacji w tymczasowo okupowanym Rosyjską Federacją Krymie, zebrane przez UNESCO, a także dostarczone przez stronę ukraińską i szereg instytucji międzynarodowych - Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka, Przedstawiciela OBWE ds. Wolności mediów, Międzynarodową Radę Ochrony Zabytków i miejsc Historycznych, Amnesty International.