Projekt Ustawy o rynku gruntów jest już w Radzie

Rządowy projekt ustawy nr 2178 „W sprawie zmiany niektórych ustawodawczych aktów prawnych Ukrainy dotyczących obrotu gruntami rolnymi” został zarejestrowany w Radzie Najwyższej.

Projekt ustawy i dokumenty towarzyszące opublikowano na oficjalnym portalu Rady Najwyższej.

Zgodnie z tymi danymi projekt ustawy dotarł do Rady Najwyższej 25 września i został już przedłożony kierownictwu parlamentu i wysłany do komisji.

„Projekt ustawy został opracowany w celu stworzenia pola legislacyjnego do wprowadzenia obrotu rynkowego gruntami rolnymi, zapewniając konstytucyjne prawa obywateli Ukrainy do swobodnego rozporządzania ich mieniem, tworząc przejrzyste warunki nabywania własności gruntów rolnych przez obywateli i osoby prawne Ukrainy”, uzasadniono w nocie wyjaśniającej.

Zakłada się, że rozstrzygnięcie tej kwestii przyczyni się do rozwoju sektora rolnego Ukrainy, zwiększy wartość gruntów rolnych, przyciągnie inwestycje w rolnictwo Ukrainy. Pomoże również przezwyciężyć negatywne zjawiska, które pojawiły się w związku z istnieniem zakazu obrotu i sprzedarzy gruntów rolnych, w szczególności korupcji, degradacji gleby i obniżaniu ceny gruntów.

Przepisy projektu ustawy określają specyfikę regulacji prawnej obrotu działkami rolnymi na podstawie mechanizmów rynkowych przenoszenia praw do działek.

W szczególności proponuje się od 1 października 2020 roku zniesienie zakazu obrotu i sprzedarzy gruntów rolnych wszelkich form własności.

Projekt określa również przedmiotowy skład osób, które mogą nabyć na własność grunty rolne: obywatele Ukrainy, wspólnoty terytorialne, państwo, osóby prawne i cudzoziemcy oraz bezpaństwowcy w przypadku nabycia w drodze dziedziczenia mają obowiązek sprzedaży działki w ciągu roku .

Ponadto minimalna cena wywoławcza sprzedaży działek państwowych i komunalnych na przetargach gruntowych jest ustalana na poziomie nie niższym niż normatywna wartość pieniężna; ustanowiono ograniczenia na całkowitą powierzchnię gruntów rolnych, które mogą być własnością obywatela lub osoby prawnej oraz osób powiązanych.

Ograniczenia nie pozwalają na posiadanie ponad 15% gruntów rolnych w obwodzie i 0,5% gruntów rolnych na Ukrainie; najemca ma prawo pierwokupu do zakupu działki; obowiązkiem rejestratora państwowego jest wpisanie informacji o cenie (koszcie) praw majątkowych, w tym praw użytkowania, do rejestru praw; zapewnione jest prawo obywateli do wykupu ziemi w celu utrzymania profilu działalności rolniczej będącej ich własnością na podstawie prawa do stałego użytkowania i prawa do odziedziczonej własności. Możliwe jest wykupienie ratalne takich działek, do 5 lat, z płatnościami w cenie równej normatywnej wartości pieniężnej.

Projekt ustawy proponuje wprowadzenie nowego rodzaju sankcji - „zakaz nabywania własności ziemi”. Takie sankcje są wprowadzane decyzją Prezydenta Ukrainy na wniosek Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony i zatwierdzane uchwałą Rady Najwyższej. Sankcje mogą obejmować obce państwa, nieznane osoby prowadzące określoną działalność (sankcje sektorowe) oraz niektóre osoby prawne i osoby fizyczne.

Jak informował Ukrinform, prezydent Wołodymyr Zełenski polecił Gabinetowi Ministrów przedstawić Radzie Najwyższej do 1 października 2019 roku projekt ustawy o rynku gruntów rolnych. Parlament musi go zaakceptować do dnia 1 grudnia br.