Na Ukrainie powstało Stowarzyszenie Rozproszonych i Manewrowych Podmiotów Energetycznych

zdjęcie

W Dniu Energetyka ogłoszono powstanie nowego stowarzyszenia społecznego – Stowarzyszenia Rozproszonych i Manewrowych Podmiotów Energetycznych, którego celem jest przywrócenie dostaw energii do społeczności, zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego i wzmocnienie zrównoważonego rozwoju energetycznego Ukrainy.

Decyzję o utworzeniu Stowarzyszenia Rozproszonych i Manewrowych Podmiotów Energetycznych podpisali przedstawiciele firm założycielskich podczas prezentacji stowarzyszenia w Ukrinform.

Jak poinformował prezes stowarzyszenia, Maksym Marczenko, powstanie stowarzyszenia społecznego jest odpowiedzią środowiska zawodowego na bezprecedensowe wyzwania, przed którymi stoi nasz sektor energetyczny w warunkach pełnowymiarowej agresji rosyjskiej.

„Tylko razem, jednocząc się, będziemy w stanie przywrócić stabilność ukraińskiego systemu energetycznego, odtworzyć utraconą infrastrukturę i zbudować nowoczesną, odporną na ataki wroga, rozproszoną generację. Naszym celem jest zjednoczenie całej społeczności energetycznej kraju, aby sprostać tym zadaniom” – podkreślił Marczenko.

Według Ołeksija Krasowa, członka Komitetu ds. Energetyki, Mieszkalnictwa i Usług Komunalnych Rady Najwyższej, nowe stowarzyszenie „powinno stać się platformą, na której będzie kształtowane wspólne stanowisko rynku i społeczności, powstaną standardy i najlepsze praktyki, zostaną opracowane przejrzyste zasady dla inwestorów, a państwo i wyspecjalizowane firmy będą realnie współpracować”.

W szczególności parlament i rząd powinny wspierać wysiłki ASRMG w rozwiązywaniu szeregu ważnych problemów dla branży.

Wiceprzewodniczący Komisji ds. Energii, Mieszkalnictwa i Usług Komunalnych Andrij Żupanyn dodał, że utworzenie stowarzyszenia jest ważne dla budowy nowej, silniejszej i odpornej na ataki wroga ukraińskiej energetyki, w której każda społeczność będzie zrównoważona energetycznie, a każda firma bezpieczna energetycznie.

„Przyszłość kraju leży w manewrowaniu i rozproszonej generacji energii. Widzimy już wskaźniki wskazujące na rozwój zdecentralizowanej generacji energii w całym kraju, mamy rekordowe wolumeny kredytów bankowych na te projekty. Kolejnym zadaniem jest całkowite odejście od scentralizowanego systemu, w którym działa kilka dużych elektrowni, i przejście na system, który połączy wiele małych instalacji w całym kraju, co znacznie utrudni wrogowi destabilizację naszego sektora energetycznego” – jest przekonany Żupanyn.

Zapewnił, że taka generacja będzie się rozwijać i będzie miała wsparcie państwa. Jednocześnie bardzo ważne jest, aby uczestnicy rynku zjednoczyli się i mogli wspólnie działać, przyjmować i lobbować za niezbędnymi dla branży i kraju decyzjami.

Jak zauważono podczas prezentacji ASRMG, w ramach przygotowań do utworzenia stowarzyszenia publicznego opracowano szereg zmian w ustawodawstwie branżowym. Propozycje te zostaną szczegółowo omówione z udziałem specjalistów i ekspertów w ramach spotkań okrągłego stołu, które zorganizuje nowe stowarzyszenie. Po omówieniu, uzupełnieniach i poprawkach, zmiany te mają zostać przedłożone pod obrady właściwej komisji Rady Najwyższej na początku przyszłego roku. W szczególności dotyczy to uproszczenia procedury budowy i uruchamiania małych obiektów energetycznych oraz usprawnienia współpracy z samorządami.

Jak poinformowano, na początku grudnia Rada Najwyższa przedłużyła ważność ulg podatkowych na import urządzeń energetycznych na Ukrainę na lata 2026–2028. W szczególności import taki jest zwolniony z podatku VAT. Dotyczy to urządzeń do elektrowni wiatrowych, słonecznych, magazynów energii, elektrowni z tłokami gazowymi i turbin gazowych.