Komisja Europejska przyjęła przejściowy „akt wykonawczy” zamiast „bezwizowego handlu” z Ukrainą
Po wygaśnięciu autonomicznych środków handlowych w handlu z Ukrainą, które wygasają 6 czerwca, Komisja Europejska zastosuje przejściowy „akt wykonawczy”, który został dziś uzgodniony na posiedzeniu specjalnego komitetu międzyrządowego.
Ten „akt” będzie obowiązywał przez czas niezbędny do modyfikacji Głębokiej i Kompleksowej Strefy Wolnego Handlu (DCFTA), która została ustanowiona między Ukrainą a UE w 2016 r. Oświadczył to w Brukseli Balázs Ujvar, rzecznik Komisji Europejskiej ds. Gospodarki, Budżetu i Rolnictwa, donosi korespondent Ukrinform.
„Odpowiedni akt wykonawczy został przyjęty dzisiaj w odpowiedniej komisji. „Obecnie oczekuje się, że wejdzie w życie 6 czerwca” — powiedział rzecznik.
Przypomniał, że w 2022 roku, po rozpoczęciu pełnowymiarowej agresji rosyjskiej, Unia Europejska zastosowała w stosunkach z Ukrainą tzw. autonomiczne środki handlowe, które wprowadziły handel bezcłowy i najkorzystniejszy reżim dla ukraińskich eksporterów. W odróżnieniu od lat ubiegłych, w tym roku decyzją państw członkowskich ATC dla Ukrainy nie zostanie przedłużone.
„Zamiast tego szukamy bardziej długoterminowych rozwiązań. Skupimy się więc na DCFTA – Głębokiej i Kompleksowej Strefie Wolnego Handlu, która istnieje między Ukrainą a Unią Europejską od 2016 r. Negocjacje w tej sprawie trwają – jak zrewidować i zmodernizować tę umowę, uczynić ją bardziej nowoczesną. „Zanim to nastąpi, my, jako odpowiedzialna instytucja, musimy być przygotowani na potencjalne środki przejściowe” – dodał Balázs Ujvari.
Jak doniesiono, system autonomicznych środków handlowych (ATM) dla Ukrainy wprowadzono po rozpoczęciu pełnoskalowej inwazji Rosji i przedłużano go dwukrotnie na okres jednego roku. Obecny system wygasa 5 czerwca 2025 r. bez możliwości przedłużenia.