Hetmancew wyjaśnił prawdopodobne warunki „okresu przejściowego” handlu między Ukrainą a UE
Według szacunków ekspertów, nowe warunki handlowe po zakończeniu „ekonomicznego reżimu bezwizowego” mogą kosztować Ukrainę 3,5 mld euro rocznie.
Informację tę podał na Telegramie Danyło Hetmancew, przewodniczący Komitetu Rady Najwyższej ds. Finansów, Podatków i Polityki Celnej, donosi Ukrinform.
Według niego istnieją dwa możliwe podejścia do kwestii kwot na poszczególne dobra. W szczególności chcą podzielić roczne kontyngenty na dostawy bezcłowe na 12 miesięcznych kontyngentów.
Hetmancew wyjaśnił, że wcześniej bezcłowy import towarów mógł być zawieszany kilka razy w roku — w marcu, czerwcu, sierpniu lub październiku, w zależności od rodzaju towaru, ale teraz te ograniczenia mogą być wprowadzane co miesiąc. Jego zdaniem w praktyce zawieranie i realizacja umów stanie się trudniejsza i bardziej stresująca.
Ponadto same kwoty mogą ulec zmniejszeniu.
„Według insiderów, największy cios poniosą producenci kukurydzy, dla których roczna kwota zostanie zmniejszona do 650 tysięcy ton (dla porównania, w ubiegłym roku do Europy wysłano ponad 14 milionów ton, czyli prawie połowę, roczna kwota bezcłowa wynosi prawie 11,2 miliona ton, pięciomiesięczna kwota wynosi 4,7 miliona ton), czyli praktycznie nie będzie handlu bezcłowego” – napisał Hetmancew.
Ponadto kwota cukru może zostać zmniejszona o ponad połowę - do 40,7 tys. Dla porównania, w ubiegłym roku Ukraina wyeksportowała rekordowe 750 tysięcy ton cukru, z czego około 40% trafiło do krajów UE. W 2024 roku wykorzystaliśmy dopuszczalny limit 262,6 tys. ton przed terminem, a do 5 czerwca nadal będziemy mogli wyeksportować bez cła 109 tysięcy ton. Podobne ograniczenia obejmą także inne towary, np. miód i drób.
Jak podkreśla Hetmancew, takie środki doprowadzą do ograniczeń w sektorze rolniczym kraju i wpłyną na jego kondycję finansową i możliwości.
Należy zauważyć, że rynek europejski jest istotny dla ukraińskiego eksportu rolnego. W ubiegłym roku Ukraina stała się trzecim co do wielkości dostawcą produktów rolnych do UE (13,1 mld euro), ustępując jedynie Brazylii (17,1 mld euro) i Wielkiej Brytanii (16,6 mld euro), ale wyprzedzając Stany Zjednoczone (12,0 mld euro) i Chiny (10,0 mld euro).
Jednak nowe warunki handlu mogą mieć również negatywny wpływ na eksport.
„Według szacunków ekspertów nowe warunki handlowe po zakończeniu „ekonomicznego reżimu bezwizowego” mogą kosztować nas minus 3,5 mld euro rocznie. Dość namacalny cios – w 2025 r. cały miesięczny eksport towarów wyniesie średnio 2,9 mld euro, a zrekompensowanie takich strat w eksporcie produktów rolnych na innych rynkach jest praktycznie niemożliwe” – podsumował Hetmancew.
Jak donosiliśmy, system autonomicznych środków handlowych (ATM) dla Ukrainy wprowadzono po rozpoczęciu pełnoskalowej inwazji Rosji i był dwukrotnie przedłużany na przestrzeni roku. Obecny system wygasa 5 czerwca 2025 r.