Ministerstwo Gospodarki po raz trzeci rozszerzyło listę urządzeń z rekompensatą 15% kosztów w 2025 roku

W 2025 roku Ministerstwo Gospodarki po raz trzeci rozszerzyło listę krajowych maszyn kołowych, budowlanych, specjalistycznych i urządzeń energetycznych, których nabywca może otrzymać 15% rekompensaty kosztów (bez VAT-u).

Jak podaje Ukrinform, poinformowało o tym biuro prasowe ministerstwa.

Należy zauważyć, że zaktualizowana lista zawiera już 563 pozycje od 26 producentów.

„To już trzecie rozszerzenie listy od początku 2025 roku”. Widzimy, jak ukraińscy producenci aktywnie rozszerzają swoje linie produkcyjne, oferując nowoczesny i konkurencyjny sprzęt. „Państwo pomaga przedsiębiorstwom unowocześnić ich park maszynowy i infrastrukturę na korzystnych warunkach, a jednocześnie stymuluje rozwój lokalnej produkcji i tworzenie nowych miejsc pracy” – podkreślił wiceminister gospodarki Andrij Telupa.

Na liście dodano 43 nowe pozycje maszyn i urządzeń, a także uwzględniono nowych producentów: Kijowski Zakład Budowy Maszyn Sp. z o.o. (Kijów), Przemysłowa Kompania Handlowa Sp. z o.o. (obwód czernihowski).

Wśród nowości znalazły się ciągniki siodłowe i naczepy ("Zakład Kobzarenko", obwód sumski), dźwigi wysięgnikowe ("Kijowskie Zakłady Budowy Maszyn", Kijów), windy osobowe ("Zakłady Euroformat", Kijów), manipulatory, przyczepy wywrotki, przyczepy kontenerowe (sp. z o.o. "D Light", Połtawa).

Ministerstwo przypomniało, że aby otrzymać odszkodowanie, firma musi wybrać sprzęt z listy zamieszczonej na stronie internetowej Ministerstwa Gospodarki, zakupić niezbędny sprzęt i złożyć wniosek do uprawnionego banku wraz z dokumentami potwierdzającymi zakup. W programie uczestniczy 25 banków.

Jak już informowaliśmy, od września 2024 r. obowiązuje program częściowej rekompensaty w wysokości 15% wartości sprzętu (bez VAT) w ramach państwowej polityki „Made in Ukraine”. Dotyczy sprzętu wyprodukowanego na Ukrainie, którego stopień lokalizacji wynosi nie mniej niż 40%.

Ministerstwo Gospodarki zatwierdziło wypłatę prawie 12,7 mln UAH w ramach marcowych wniosków o rekompensatę w wysokości 15% kosztów ukraińskiego sprzętu przemysłowego. Środki te trafią do 16 przedsiębiorstw, które zakupiły autobusy, przyczepy, furgonetki, windę i elektrownie słoneczne od ośmiu ukraińskich producentów.