Ukraina i Stany Zjednoczone podpisały umowę dotyczącą minerałów

zdjęcie

Ukraina i Stany Zjednoczone Ameryki podpisały umowę o utworzeniu Funduszu Inwestycji Odbudowy.

Jak podaje Ukrinform, poinformowała o tym na Facebooku minister gospodarki Ukrainy Julia Swyrydenko.

„Zgodnie z ustaleniami prezydent Wołodymyr Zełenski i prezydent Donald Trump wraz z sekretarzem skarbu USA Scottem Bessantem podpisali umowę o utworzeniu Funduszu Inwestycyjnego na rzecz Odbudowy Ukrainy i USA” – czytamy w raporcie.

Według ministra umowa przewiduje utworzenie, wspólnie ze Stanami Zjednoczonymi, Funduszu Inwestycyjnego na rzecz Odbudowy Ukrainy, który będzie przyciągał globalne inwestycje do naszego kraju.

Swyrydenko wymieniła najważniejsze postanowienia umowy:

Pełna własność i kontrola pozostają po stronie Ukrainy.

Wszystkie zasoby na naszym terytorium i wodach terytorialnych należą do Ukrainy. To państwo ukraińskie decyduje, gdzie i co wydobywać. Podglebie pozostaje własnością Ukrainy — jest to zapisane w umowie.

Równe partnerstwo.

Fundusz tworzony jest w proporcji 50/50. Będziemy zarządzać tym Funduszem wspólnie ze Stanami Zjednoczonymi. Żadna ze stron nie będzie miała dominującego głosu, co odzwierciedla równe partnerstwo między Ukrainą a Stanami Zjednoczonymi.

Własność narodowa jest chroniona.

Umowa nie przewiduje żadnych zmian w procesach prywatyzacyjnych ani w zarządzaniu przedsiębiorstwami państwowymi - nadal będą one własnością Ukrainy. Firmy takie jak Ukrnafta i Energoatom pozostają własnością państwa.

Żadnych długów.

W umowie nie ma żadnej wzmianki o zobowiązaniach Ukrainy wobec Stanów Zjednoczonych. Wdrożenie umowy pozwoli obu krajom na zwiększenie potencjału gospodarczego poprzez równą współpracę i inwestycje.

Umowa jest zgodna z Konstytucją i nie zmienia kursu integracji europejskiej.

Dokument jest zgodny z prawem krajowym i nie jest sprzeczny z żadnymi zobowiązaniami międzynarodowymi Ukrainy. Ważne jest, aby umowa stała się sygnałem dla innych globalnych graczy, że współpraca z Ukrainą jest wiarygodna w perspektywie długoterminowej – przez dziesięciolecia.

Fundusz będzie zasilany przychodami wyłącznie z nowych licencji.

Dotyczy to 50% środków z nowych licencji na projekty z zakresu materiałów krytycznych oraz ropy i gazu, które zostaną przekazane do budżetu po utworzeniu Funduszu. Do Funduszu nie wlicza się dochodów z projektów już rozpoczętych ani przychodów przewidzianych w budżecie. Porozumienie dotyczy dalszej współpracy strategicznej.

Zmiany legislacyjne - jedynie marginalne.

Aby Fundusz mógł funkcjonować, konieczna jest jedynie zmiana Kodeksu Budżetowego. Samo Porozumienie musi zostać ratyfikowane przez Radę Najwyższą.

Stany Zjednoczone pomogą przyciągnąć dodatkowe inwestycje i technologie.

Fundusz jest wspierany przez rząd USA za pośrednictwem agencji DFC, co pomoże nam przyciągnąć inwestycje i technologie od funduszy i firm zarówno w USA, jak i w UE i innych krajach, które wspierają naszą walkę z rosyjskim wrogiem. Transfer technologii i rozwój stanowią istotny element Porozumienia, ponieważ potrzebujemy nie tylko inwestycji, ale i innowacji.

Umowa przewiduje gwarancje podatkowe.

Dochody i składki Funduszu nie podlegają opodatkowaniu ani w USA, ani na Ukrainie, dzięki czemu inwestowanie przynosi możliwie najlepsze rezultaty.

Minister Gospodarki zwróciła także uwagę na sposób funkcjonowania Funduszu:

Stany Zjednoczone wnoszą wkład do Funduszu. Oprócz bezpośrednich środków finansowych mogą również zapewnić nową pomoc — na przykład systemy obrony powietrznej dla Ukrainy.

Ukraina przekazuje 50% dochodów budżetu państwa z tytułu nowych czynszów za nowe licencje na nowe działki. Ukraina może również dokonać dodatkowych wpłat poza kwotą podstawową, jeśli uzna to za konieczne. Chodzi o współpracę na kolejne dziesięciolecia.

Następnie Fundusz inwestuje w projekty górnicze, naftowo-gazowe, a także w powiązaną z nimi infrastrukturę lub przetwórstwo. Ukraina i Stany Zjednoczone wspólnie ustalą konkretne projekty inwestycyjne, na które zostaną przeznaczone środki. Ważne jest, że Fundusz może inwestować wyłącznie na Ukrainie.

Zakładamy, że przez pierwsze 10 lat zyski i przychody funduszu nie będą dystrybuowane, lecz będą mogły być inwestowane wyłącznie na Ukrainie - w nowe projekty lub odbudowę. Warunki te zostaną omówione dalej.

„Stworzyliśmy wersję umowy, która przewiduje korzystne dla obu państw warunki. Jest to umowa, w której Stany Zjednoczone odnotowują chęć przyczynienia się do osiągnięcia długoterminowego pokoju na Ukrainie i uznają wkład, jaki Ukraina wniosła w globalne bezpieczeństwo, porzucając swój arsenał nuklearny. „Umowa, w której Stany Zjednoczone odnotowują swoje zaangażowanie na rzecz bezpieczeństwa, odbudowy i odbudowy Ukrainy” – dodała Swyrydenko.

Minister podziękowała prezydentom za ich przywództwo, a także wszystkim osobom, które pracowały na rzecz zawarcia umowy i nadania jej większego znaczenia.

„Teraz ten dokument może zapewnić sukces obu naszym krajom – Ukrainie i Stanom Zjednoczonym” – zauważyła.

Jak donosił Ukrinform, rząd podjął decyzje niezbędne do podpisania umowy między Ukrainą a Stanami Zjednoczonymi w sprawie utworzenia Funduszu Inwestycyjnego na rzecz Odbudowy.

Dnia 17 kwietnia strony ukraińska i amerykańska podpisały memorandum potwierdzające silne pragnienie zawarcia korzystnej dla obu stron umowy o partnerstwie gospodarczym między obydwoma krajami. Samo porozumienie musi zostać jeszcze sfinalizowane i ratyfikowane przez parlamenty obu krajów.