Rząd zarejestrował w Radzie projekt ustawy o budowie bloków energetycznych nr 3 i 4 w Chmielnickiej Elektrowni Jądrowej

Gabinet Ministrów zarejestrował w Radzie Najwyższej projekt ustawy „W sprawie lokalizacji, projektowania i budowy bloków energetycznych nr 3 i nr 4 elektrowni jądrowej w Chmielnickim”.

Poinformował o tym w Telegramie stały przedstawiciel Gabinetu Ministrów w Radzie Najwyższej Taras Mielniczuk – podaje Ukrinform.

Według Mielniczuka projekt ustawy nr 11146 „ma na celu przyjęcie, w trybie określonym przez ustawę, decyzji w sprawie lokalizacji, projektowania i budowy bloków energetycznych nr 3 i nr 4 na terenie obiektu Elektrowni Jądrowej w Chmielnickim”.

W szczególności dokument określa lokalizację bloków energetycznych nr 3 i nr 4 Chmielnickiej Elektrowni Jądrowej; liczbę reaktorów, ich rodzaj i ogólną charakterystykę (na każdym bloku energetycznym zainstalowana będzie instalacja reaktora typu WWER-1000 (ciśnieniowy reaktor energetyczny wodno-ciśnieniowy)).

Określono także ogólne wymagania dotyczące projektowania i budowy bloków energetycznych; stawkę opłaty z tytułu kompensacji ryzyka społeczno-ekonomicznego ludności zamieszkującej obszar graniczny z Chmielnicką Elektrownią Jądrową w okresie budowy bloków energetycznych nr 3 i nr 4.

Jak podano, według Ministerstwa Energii, budowa dwóch bloków jądrowych w Chmielnickiej Elektrowni Jądrowej zwiększy produkcję energii elektrycznej o 16 226 mln kWh/rok, a moc energetyczną - o 15 415 mln kWh/rok.

Obecnie w Chmielnickiej Elektrowni Jądrowej pracują dwa bloki energetyczne o mocy nominalnej 1000 MW każdy. Budowę bloku energetycznego nr 3 w Chmielnickiej Elektrowni Jądrowej rozpoczęto we wrześniu 1985 r., a nr 4 w czerwcu 1986 r. Obydwa bloki projektowane były na moc znamionową 1000 MW, z blokiem reaktora WWER-1000/W-320. Pomimo gotowości budowy trzeciego bloku na poziomie 75% i czwartego na poziomie 28%, w 1990 roku w związku z moratorium na budowę nowych elektrowni jądrowych projekt został zawieszony.