Dżigyr: Ministerstwo Obrony wydaje 70% swojego budżetu na pensje żołnierzom i 20% na uzbrojenie

Ministerstwo Obrony Narodowej przeznacza około 70% swojego budżetu na wsparcie finansowe wojska, wypłaty dla poległych, odszkodowania za obrażenia, około 20% na zakup broni i sprzętu wojskowego.

Opowiadał o tym wiceminister obrony Ukrainy Jurij Dżigyr w wywiadzie dla ArmiaInform, przekazuje Ukrinform.

„Budżet Ministerstwa Obrony Narodowej na rok 2024 można warunkowo podzielić na trzy duże pakiety. Zatem pierwszy i największy to wsparcie pieniężne i płatności bojowe. W 2024 r. (zgodnie z Ustawą Ukrainy „O budżecie państwa Ukrainy na 2024 r. „. — red.) przeznaczono na tę alokację kwotę 862,6 mld hrywien, co stanowi ponad 70% budżetu IOU. Blok ten obejmuje wsparcie pieniężne dla wojska, wypłaty dla zmarłych, odszkodowania za obrażenia, za bycie na pierwszą i drugą linię walki, żywność dla personelu, wsparcie materialne, wynagrodzenie za zniszczony sprzęt” – powiedział Dżigyr.

Zaznaczył, że w kontekście tej kwestii należy wziąć pod uwagę dynamikę sytuacji na froncie i rosnące potrzeby Sił Zbrojnych. Na przykład w przypadku wzrostu intensywności działań wojennych, zwiększenia liczby żołnierzy istnieje potrzeba pozyskania dodatkowych środków, co w związku z tym pociąga za sobą zmiany w budżecie i odpowiednie decyzje rządu.

„Jeśli chodzi o drugi pakiet, to jest to zakup broni i sprzętu wojskowego. Stanowi on ponad 20% naszego budżetu obronnego. Czyli 20% to pewien benchmark NATO w wydatkach na sprzęt wojskowy. Biorąc pod uwagę wojnę na Ukrainie niektórzy z naszych sąsiadów, którzy również graniczą z krajem agresorem, w ostatnich latach wydają zasadniczo większą część na broń i sprzęt wojskowy” – zauważył wiceminister obrony.

Jeśli mówimy o funduszach, na pokrycie potrzeb wojska w zakresie wysokiej jakości sprzętu i broni przeznaczono 265,4 miliarda hrywien. Liczby te mają charakter orientacyjny. Potrzeby w sektorze obronnym są dynamiczne i na bieżąco doprecyzowywane przez Sztab Generalny w zależności od sytuacji bojowej – dodał.

„A trzeci pakiet to wydatki operacyjne. Obejmuje on zakup paliwa, szkolenie żołnierzy, opłaty za media, bieżące naprawy” – podkreślił Dżigyr.

Jak podano, wydatki na bezpieczeństwo i obronność stanowią 43,4% ogólnej kwoty wydatków budżetu państwa na rok 2024.