W Polsce dzięki ukraińskim uchodźcom prognozuje się wzrost PKB nawet o 2%

W Polsce poziom zatrudnienia ukraińskich uchodźców jest najwyższy spośród krajów Unii Europejskiej, dzięki temu wzrost PKB w ciągu pięciu lat według prognoz może kształtować się na poziomie 1,2-2%.

O tym oświadczył zastępca sekretarza stanu w Ministerstwie Polityki Wewnętrznej i Administracji RP Maciej Duszczyk podczas piątkowej dyskusji w Sejmie nad projektem ustawy o pomocy dla Ukraińców – podaje korespondent Ukrinform.

Według urzędnika poziom zatrudnienia ukraińskich uchodźców w Polsce jest najwyższy nie tylko wśród krajów UE, ale także wśród krajów należących do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju.

„Z najnowszych danych wynika, że ​​ten poziom zatrudnienia (uchodźców z Ukrainy – przyp. red.) w Polsce wynosi 67%, podczas gdy w Niemczech nie sięga nawet 30%” – powiedział Duszczyk.

Powiedział, że w ZUS zarejestrowanych jest ponad 750 tys. Ukraińców, co stanowi ponad 70% wszystkich cudzoziemców.

„Obywatele Ukrainy wnoszą obecnie duże składki do polskiego systemu ubezpieczeń społecznych... Z drugiej strony, jeśli mówimy o korzystaniu (z systemu ZUS – przyp. red.), to kwoty te na ogół nie są aż tak duże” – podkreślił Duszczyk.

Powiedział, że napływ uchodźców wojennych z Ukrainy odbił się także na polskim PKB. Przypomniał, że w ostatnim czasie przeprowadzono kilka niezależnych badań co do wpływu tego czynnika na wzrost polskiej gospodarki.

„W pierwszym okresie uchodźcy wojenni, którzy przywieźli ze sobą gotówkę, wydali znaczne kwoty, a następnie nastąpił wzrost szacowany na 0,5% PKB. Dziś, jeśli spojrzymy w perspektywie kilku lat, o ile procent PKB wzrośnie, najbardziej prawdopodobnym szacunkiem jest wzrost PKB w ciągu pięciu lat o 1,2-2%” – powiedział Duszczyk, zauważając, że jest to „dość dużo" .

W piątek Sejm RP głosował za zmianami w przyjętej w marcu 2022 roku ustawie o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym. Zmiany w prawie przewidują wydłużenie legalności pobytu uchodźców wojennych w Polsce do 30 czerwca; dopuszczalność dalszego użytkowania do chwili obecnej budynków, w których czasowo przebywają uchodźcy z Ukrainy; legalność dotychczasowych dokumentów zezwalających Ukraińcom na pobyt w RP. Ponadto do 30 czerwca ma zostać przedłużona możliwość pracy lekarzy, dentystów, pielęgniarek i położnych z Ukrainy.

Według wstępnych danych w Polsce przebywa nawet milion ukraińskich uchodźców, którzy przybyli po rozpoczęciu inwazji Rosji na pełną skalę.