Rada UE podjęła decyzję o „zamrożeniu” aktywów Rosji

Rada UE przyjęła decyzje i przepisy regulacyjne określające obowiązki centralnych depozytów papierów wartościowych UE (CSD), które są właścicielami zamrożonych aktywów i rezerw Centralnego Banku Rosji.

Jak podaje Ukrinform, wynika to z komunikatu opublikowanego na stronie internetowej Rady Europejskiej.

Po inwazji Rosji na Ukrainę na pełną skalę UE, w porozumieniu z partnerami międzynarodowymi, podjęła decyzję o zakazie wszelkich operacji związanych z zarządzaniem rezerwami i aktywami Banku Centralnego Federacji Rosyjskiej. W wyniku tego zakazu odpowiednie aktywa instytucji finansowych w państwach członkowskich UE są „unieruchomione” – przypomina portal Rady UE.

„Dzisiejsza decyzja, zgodnie ze stanowiskiem G7, wyjaśnia zakaz tych transakcji, a także status prawny dochodów uzyskiwanych przez CDP w związku z posiadaniem rosyjskich zablokowanych aktywów oraz nakreśla jasne zasady dla instytucji które je trzymają” – głosi dokument

W szczególności Rada UE zdecydowała, że ​​depozytoria centralne posiadające aktywa Banku Centralnego Federacji Rosyjskiej w wysokości przekraczającej 1 mln euro muszą oddzielnie rozliczać nadzwyczajne salda środków pieniężnych zgromadzone w wyniku unijnych środków ograniczających, a także muszą oddzielnie przechowywać odpowiedni dochód. Ponadto depozytariuszom zabrania się zbywania otrzymanych zysków.

Jak zauważono, biorąc pod uwagę ryzyko i koszty związane z utrzymywaniem aktywów i rezerw Centralnego Banku Rosji, każdy centralny depozyt papierów wartościowych może zwrócić się do swojego organu nadzorczego o pozwolenie na uwolnienie części zysku netto w celu spełnienia wymogów wymogi ustawowe, zarządzanie kapitałem i ryzykiem.

Taka decyzja umożliwia Radzie ustalenie wkładów finansowych do budżetu UE, zbieranych z tych zysków netto, w celu wsparcia Ukrainy w jej odbudowie i odbudowie na późniejszym etapie. Te wkłady finansowe mogą być kierowane z budżetu UE do Funduszu Ukraińskiego, w sprawie którego utworzenia Rada UE i Parlament Europejski osiągnęły wstępne porozumienie 6 lutego 2024 r.

Jak podano, w oświadczeniu z 6 grudnia 2023 r. przywódcy G7 potwierdzili, że niezbędny jest znaczny postęp w kierowaniu nadzwyczajnych dochodów (opłat) otrzymywanych przez europejskie instytucje finansowe bezpośrednio z zamrożonych suwerennych aktywów Federacji Rosyjskiej na pomoc Ukrainie.

W swoich konkluzjach z 14–15 grudnia 2023 r. Rada Europejska ponownie potwierdziła swoje zdecydowane potępienie agresywnej wojny Rosji przeciwko Ukrainie, która stanowi rażące naruszenie Karty Narodów Zjednoczonych, oraz potwierdziła niezachwiane wsparcie UE dla niepodległości, suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy w swoich uznanych na arenie międzynarodowej granicach, a także swoje prawo do samoobrony.

W tych samych konkluzjach przywódcy UE wezwali, wraz z partnerami międzynarodowymi, do dalszych postępów w określaniu sposobów, w jakie nadzwyczajne dochody instytucji prywatnych, wynikające bezpośrednio z utrzymywania zamrożonych aktywów finansowych Rosji, można wykorzystać na wsparcie Ukrainy, jej odbudowy i odbudowy, zgodnie z odpowiednimi zobowiązaniami umownymi oraz zgodnie z prawodawstwem międzynarodowym i unijnym.

Jak podano, około 260 miliardów euro aktywów Banku Centralnego Federacji Rosyjskiej zostało zablokowanych w formie papierów wartościowych i gotówki na terenie jurysdykcji partnerów G7, a także w UE i Australii. Ponad dwie trzecie tych zamrożonych aktywów znajduje się w UE.