W ZEJ zbliża się termin żywotności paliwa wykorzystywanego w reaktorach - Energoatom ostrzega przed zagrożeniem

W tymczasowo okupowanej elektrowni jądrowej w Zaporożu dobiega końca okres wykorzystania paliwa jądrowego w reaktorach, co może doprowadzić do awarii.

Jak podaje Ukrinform, o tym poinformował w Telegramie NAEK „Energoatom”.

Według słów prezesa zarządu NAEK Energoatom Petro Kotina, w najbliższej przyszłości wygaśnie sześcioletni okres karencji na wykorzystanie paliwa jądrowego, jaki dopuszcza producent we wszystkich sześciu reaktorach czasowo okupowanej elektrowni jądrowej w Zaporożu.

Podkreśla się, że dalsza eksploatacja takiego paliwa narusza warunki specyfikacji technicznych, ustalonych z uwzględnieniem norm bezpieczeństwa i może prowadzić do zniszczenia integralności elementów paliwowych, a w rezultacie do wypadku radiacyjnego.

„Próby okupanta polegające na naprzemiennym przechodzeniu bloków ZEJ z „chłodnego wygaszania” na „gorący” dodatkowo destabilizują sytuację, nie mówiąc już o rażącym łamaniu warunków koncesji Państwowej Komisji Dozoru Jądrowego na prowadzenie działalności tych obiektów jądrowych, a więc jednocześnie wymogi ustawodawstwa ukraińskiego i międzynarodowego” – podkreślił Kotin.

Jak informowaliśmy, od 4 marca 2022 r. ZEJ znajduje się pod okupacją. W tym czasie Rosjanie wielokrotnie naruszali zasady bezpieczeństwa nuklearnego, umieszczając sprzęt wojskowy na terenie elektrowni, przeprowadzali zaminowywanie terenu i terroryzowali personel elektrowni. Najeźdźcy ignorują decyzję MAEA o przywróceniu ZEJ pod kontrolę Energoatomu.

Według wstępnej oceny straty z tytułu zajęcia zaporoskiej elektrowni atomowej przez Rosjan wynoszą 30 miliardów UAH, nieotrzymany zysk Energoatomu to ponad 167 miliardów UAH.