Na czas trwania stanu wojennego rząd zmienił zasady eksportu produktów rolnych

Gabinet Ministrów zatwierdził uchwałę nr 1132 „W sprawie realizacji projektu eksperymentalnego weryfikacji podmiotów kompleksu rolno-przemysłowego w stanie wojennym”, która zmieniła zasady eksportu produktów rolnych. Poinformowała o tym służba prasowa Ministerstwa Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy, przekazuje Ukrinform.

Oczekuje się, że nowe przepisy zapobiegną nadużyciom i łamaniu prawa  podczas eksportu produktów rolnych, a także pomogą chronić prawa przedsiębiorców przestrzegających przepisów eksportowych.

W ramach projektu eksperymentalnego Ministerstwo Rolnictwa, Ministerstwo Gospodarki, Ministerstwo Statystyki, Ministerstwo Finansów, Państwowa Służba Celna i Państwowa Służba Graniczna utworzą listę zweryfikowanych podmiotów kompleksu rolno-przemysłowego które będą eksportować towary, w szczególności zboża i produkty przetworzone.

„Aby zostać wpisanym na listę eksporterów, przedsiębiorca musi spełniać następujące kryteria: być płatnikiem podatku VAT w chwili składania wniosku eksportowego oraz od dnia 23 lutego 2022 r.; nie posiadać długu podatkowego z tytułu zwrotu dochodów dewizowych; w stosunku do niego nie sporządzili aktu DPS w sprawie braku rejestracji prawnej w miejscu sprawdzania zgodności z przepisami walutowymi; przedsiębiorca posiada dokumentalne potwierdzenie z banku, z którym współpracuje, że w okresie od 23 lutego 2022 r. do 27 października 2023 r. przeprowadził co najmniej jedną udaną operację eksportową, w wyniku której uzyskał dochody dewizowe” – podkreśliło Ministerstwo Rolnictwa.

Aby znaleźć się na liście zweryfikowanych eksporterów, przedsiębiorca musi zarejestrować się w DAR (o ile nie jest tam jeszcze zarejestrowany), a następnie otrzymać list potwierdzający z banku, że operacja eksportowa zakończyła się sukcesem. Trzecim krokiem jest złożenie wniosku za pośrednictwem DAR, w którym należy podać kod płatnika VAT oraz załączyć zeskanowaną kopię pisma z banku. Decyzja o wpisie na listę eksporterów zostanie podjęta w terminie 3 dni roboczych od dnia złożenia wniosku.

„Uchwała wchodzi w życie po upływie 10 dni od dnia jej ogłoszenia. Czyli dnia 10 listopada. Do tego czasu urząd celny będzie prowadził rejestrację eksportu według dotychczasowych, zwyczajowych procedur” – podsumowało Ministerstwo Polityki Rolnej i Żywności.

Jak podano, w roku gospodarczym 2023/2024 (od 1 lipca do 27 października 2023 r.) Ukraina wyeksportowała 8,721 mln ton zbóż i roślin strączkowych (4,399 mln ton pszenicy, 669 tys. ton jęczmienia, 0,9 tys. ton żyta i 3,531 mln ton kukurydzy). W tym samym okresie ubiegłego roku wyeksportowano 12,344 mln ton zbóż i roślin strączkowych, w tym 4,679 mln ton pszenicy, 1,046 mln ton jęczmienia, 6,2 tys. ton żyta i 6,574 mln ton kukurydzy.