Parlament Europejski poparł utworzenie Funduszu Ukraińskiego z kapitałem 50 miliardów euro

Na spotkaniu planistycznym Parlamentu Europejskiego w Strasburgu posłowie przeważającą większością głosów poparli w pierwszym czytaniu propozycje utworzenia Funduszu Ukraińskiego.

Fundusz powinien obejmować 50 miliardów euro pomocy finansowej dla Ukrainy na najbliższe cztery lata. „Za” głosowało 515 posłów, „przeciw” – 45 – podaje korespondent Ukrinformu

„To długoterminowy i ambitny projekt, który rozpoczynamy już teraz, nawet gdy wojna się jeszcze nie skończyła, ponieważ jesteśmy gotowi współpracować z Ukrainą nad jej europejską przyszłością. Wspieramy Ukrainę w czasie wojny. Będziemy wspierać to w przyszłości – podczas ożywienia gospodarczego” – powiedział dzień wcześniej spiker Michael Galer podczas debaty na posiedzeniu poświęconym planowaniu w Parlamencie Europejskim.

Jednocześnie podkreślił potrzebę „opracowania planu generalnego przez rząd Ukrainy wspólnie z władzami lokalnymi i społeczeństwem obywatelskim” oraz skoordynowanych prac legislacyjnych z Radą Najwyższą.

„Ponieważ te pieniądze to nie tylko pożyczka, chcemy je zobaczyć w projektach inwestycyjnych, wspólnych projektach i prywatnych inwestycjach w gospodarkę Ukrainy” – dodał Galer.

„Do tego planu dodana zostanie długa lista reform i inwestycji w określonym czasie. Naszym celem jest to, aby inwestycje te były skierowane do gospodarki – cyfrowej, „zielonej” i zintegrowanej z Europą. Aby Ukraińcy mieli godne warunków życia, wspólnie planujemy naszą przyszłość” – powiedział inny mówca, Eider Gardiazabal Rubial.

Podkreśliła, że ​​Fundusz Ukraiński powinien zostać uzupełniony także zamrożonymi rosyjskimi aktywami w Europie. Dlatego konieczne jest „wypracowanie ram legislacyjnych dla wprowadzenia mechanizmu przewidującego konfiskatę rosyjskiego mienia, które zostanie przeznaczone na zrekompensowanie szkód wyrządzonych ofiarom agresji”.

Posłowie oczekują, że wszystkie formalności zostaną dopełnione już w tym roku, tak aby wsparcie finansowe ruszyło na początku 2024 roku.

Przewodniczący Rady Najwyższej Rusłan Stefanczuk podziękował Parlamentowi Europejskiemu za wsparcie w pierwszym czytaniu inicjatywy Komisji Europejskiej dotyczącej utworzenia funduszu pomocowego dla Ukrainy o wartości 50 miliardów euro.

Marszałek ukraińskiego parlamentu wyraził wdzięczność na Facebooku.

„Parlament Europejski głosował dziś w pierwszym czytaniu za poparciem inicjatywy Komisji Europejskiej dotyczącej utworzenia funduszu pomocowego o wartości 50 miliardów euro” – poinformował Stefanczuk.

Przewodniczący Rady Najwyższej podziękował przewodniczącej Parlamentu Europejskiego Robertie Metzoli i posłom, „którzy okazują solidarność z Ukrainą i narodem ukraińskim”.

Stefanczuk zauważył, że jest to tymczasowa decyzja Parlamentu Europejskiego.

„Wierzę, że ostateczna decyzja będzie wyrazem niezmiennego i niezachwianego wsparcia dla Ukrainy” – podsumował.

Jak informowaliśmy, Fundusz Ukraiński to program Unii Europejskiej dla Ukrainy, opracowany w celu wsparcia, ożywienia gospodarczego i drogi do członkostwa w UE, z kwotą finansowania do 50 miliardów euro na lata 2024–2027. Mechanizm tego programu zakłada stabilne, przewidywalne i stabilne wsparcie finansowe Ukrainy w nadchodzących latach.

Ma kilka komponentów. Pierwszą z nich jest bezpośrednie wsparcie finansowe w formie dotacji i pożyczek. Drugi kierunek to mobilizacja inwestycji prywatnych na Ukrainie poprzez udzielanie gwarancji i finansowanie mieszane. Trzecim elementem jest finansowanie programu pomocowego oraz rozwój władz centralnych, regionalnych i gminnych oraz społeczeństwa obywatelskiego Ukrainy w celu dostosowania się do prawodawstwa i standardów UE.

Przegłosowana decyzja odwołuje się do demokratycznej odpowiedzialności Funduszu Ukraińskiego. Parlament Europejski nalega, aby był informowany o wszystkich stosownych krokach bez zbędnej zwłoki. Ponadto chce, aby Rada Najwyższa zatwierdziła tzw. plan generalny. Parlament Europejski chce mieć możliwość uczestniczenia w podejmowaniu decyzji.

Całkowita kwota zaproponowana dla Funduszu podzielona jest na dwie trzecie pożyczek (33 miliardów euro) i jedną trzecią dotacji (17 miliardów euro). Parlament i Rada Europejska będą corocznie decydować o ostatecznym przydziale środków w kontekście procedury budżetowej. Aby finansować Fundusz, władze europejskie będą musiały dokonać przeglądu swoich wieloletnich ram finansowych.

Jak informowaliśmy, od początku rosyjskiej inwazji na pełną skalę Unia Europejska udzieliła Ukrainie pomocy finansowej, humanitarnej i wojskowej w wysokości 81 miliardów euro.