Morawiecki wyjaśnił, dlaczego Polska wprowadziła zakaz importu ukraińskiego zboża

Polska jednostronnie wprowadziła zakaz importu ukraińskiego zboża, aby jej rynek nie został zdominowany przez ukraińskich czy rosyjskich oligarchów.

Poinformował o tym premier Mateusz Morawiecki w Polsat News, donosi Ukrinform.

Jak zauważył Morawiecki, słowa Prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego podczas jego przemówienia na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ, że niektórzy przyjaciele w Europie „robią thriller ze zboża”, pomagając „przygotować scenę dla moskiewskiego aktora”, są niesprawiedliwe. Według niego ambasador Ukrainy został w środę wezwany do Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP, aby wyjaśnić mu, że Polska „zawsze będzie chronić swoje interesy w sektorze rolnym”.

Morawiecki zauważył, że kilka miesięcy temu ostrzegał Komisję Europejską i Ukrainę, że w przypadku odmowy przedłużenia embarga na poziomie europejskim, Polska wprowadzi je jednostronnie.

„Ostrzegamy Kijów, aby nie grał na nutach, które są natychmiast podchwytywane przez tzw. rosyjskie trolle, podchwytywane przez wszystkich prowokatorów, którzy cieszą się, że między naszymi krajami zasiano ziarno niezgody” – powiedział Morawiecki.

Podkreślił, że Polska jednostronnie wprowadziła zakaz importu ukraińskiego zboża, gdyż nie może być tak, że „na polskim rynku rolnym dominują oligarchowie ukraińscy czy rosyjscy”.

„Tranzyt – tak, eksport – tak, wstrząs i destabilizacja polskiego rynku – nie” – podkreślił polski premier.

Jak wiadomo, w maju 2023 r. Komisja Europejska pod naciskiem tych krajów zakazała importu pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika z Ukrainy do Bułgarii, Węgier, Polski, Słowacji i Rumunii. 5 czerwca zakaz został przedłużony do 15 września 2023 roku.

Komisja Europejska ogłosiła 15 września, że ​​UE nie przedłuży tymczasowych ograniczeń na ukraińskie zboże. Następnie Polska, Węgry i Słowacja ogłosiły decyzję o jednostronnym zablokowaniu importu ukraińskich produktów rolnych i przestały uczestniczyć w Platformie Koordynacyjnej, która powstała pod auspicjami KE w celu rozwiązania tej kwestii.

Pierwszy wicepremier Ukrainy – Minister Gospodarki Julia Swyrydenko poinformowała 18 września, że ​​zgodnie z porozumieniem w sprawie zasad i trybu rozstrzygania sporów porozumienia ustanawiającego Światową Organizację Handlu Ukraina złożyła żądania przeprowadzenia konsultacji ze Słowacją, Polską i Węgry w ramach WTO.

Premier Ukrainy Denys Szmyhal powiedział, że Ukraina ograniczy import z Polski i Węgier, jeśli kraje te nie zniosą embargo na zboże.

Z kolei szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki ostrzegł w środę, że Polska nałoży embargo na kolejne produkty rolne z Ukrainy, jeśli władze ukraińskie zwiększą stopień napięcia w sporze zbożowym, w szczególności zakażą import polskich warzyw na Ukrainę.