Komisja Europejska wzywa Polskę, Węgry i Słowację do konstruktywnego podejścia do ukraińskiego zboża

Komisja Europejska wezwała Polskę, Węgry i Słowację do konstruktywnej postawy po tym, jak jednostronnie ogłosiły, że będą kontynuować zakaz importu zbóż z Ukrainy pomimo decyzji Komisji Europejskiej o zniesieniu zakazu na szczeblu europejskim.

Jak podał Ukrinform, poinformował o tym Reuters.

„Wiemy o zapowiedzi niektórych państw członkowskich w sprawie jednostronnych działań (w sprawie zakazu importu zboża z Ukrainy – przyp. red.). Teraz ważne jest, aby wszystkie kraje działały w duchu kompromisu i konstruktywnie współdziałały” – powiedziała w niedzielę rzeczniczka Komisji Europejskiej.

Polska, Słowacja i Węgry ogłosiły w piątek, że pomimo decyzji Komisji Europejskiej utrzymają własne ograniczenia w imporcie ukraińskiego zboża.

„Obecnie koncentrujemy się na tym, aby nowy system, który niedawno ogłosiliśmy, zaczął działać” – powiedziała rzeczniczka Komisji Europejskiej, dodając, że poniedziałkowe spotkanie z przedstawicielami wszystkich zainteresowanych krajów UE będzie okazją do dalszej dyskusji na ten temat.

Jak informowaliśmy, w maju 2023 r. Komisja Europejska pod naciskiem tych krajów zakazała importu pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika z Ukrainy do Bułgarii, Węgier, Polski, Słowacji i Rumunii. 5 czerwca zakaz został przedłużony do 15 września 2023 roku.

15 września Komisja Europejska ogłosiła, że ​​Unia Europejska nie rozszerzy tymczasowych ograniczeń w eksporcie ukraińskiego zboża na pięć sąsiadujących krajów.