W Polsce stworzą „białą księgę” sporów gospodarczych między Kijowem a Warszawą

W Polsce pracują nad „białą księgą” dotyczącą kontrowersyjnych kwestii w stosunkach gospodarczych między Kijowem a Warszawą, która zostanie opublikowana nie później niż na początku września.

Poinformowała o tym Jadwiga Emilewicz, komisarz rządu RP ds. Odbudowy Ukrainy, informuje Ukrinform, powołując się na Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej RP, informuje Ukrinform.

Według doniesień Emilewicz wzięła udział w spotkaniu w Poznaniu z polskim biznesem, który jest zainteresowany odbudową Ukrainy. Było to pierwsze z cyklu spotkań, których celem było zapoznanie lokalnych przedsiębiorców z możliwościami wsparcia polskich firm w ich działalności na rynku ukraińskim.

„Wnioski z konsultacji zostaną wykorzystane przy pracach nad Białą Księgą dot. kwestii spornych w polsko-ukraińskich relacjach gospodarczych." - cytuje resort Emilewicz.

Jak zaznaczono, taka książka ukaże się na przełomie sierpnia i września.

Podczas spotkania Emilewicz powiedziała, że do Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu zgłosiło się już ponad 2500 polskich firm w sprawie zainteresowania procesem odbudowy Ukrainy.

„Mimo wojny na Ukrainie nadal działa blisko 600 polskich firm” – podkreślił pełnomocnik polskiego rządu ds. odbudowy Ukrainy.

Zaznaczyła, że ​​prawie 90 proc. pomocy humanitarnej i wojskowej dla Ukrainy przechodzi teraz przez polskie drogi, koleje i przejścia graniczne. Emilewicz wyraziła przekonanie, że po wojnie te punkty transportowo-spedycyjne będą eksploatowane „jeszcze bardziej”.

Jak wiadomo, Warszawa ma nadzieję, że zakaz importu ukraińskiego zboża zostanie przedłużony po 15 września, a niektóre inne rodzaje produktów z Ukrainy zostaną dodane do listy towarów zabronionych. W tej sprawie minister rolnictwa RP prowadzi aktywne negocjacje z innymi ministrami rolnictwa z krajów frontowych, które popierają taki zakaz (Węgry, Słowacja, Rumunia, Bułgaria), a także z Komisją Europejską. Szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki nie wykluczył, że jeśli Komisja Europejska odmówi przedłużenia tego embarga po 15 września, Polska jednostronnie „zamknie granicę” dla ukraińskiego zboża.