Ministerstwo Gospodarki wskazało, kto może eksportować drony z Polski na Ukrainę na podstawie zezwolenia generalnego

Po tym, jak Polska uprościła zasady eksportu dronów na Ukrainę, zarówno wolontariusze, jak i osoby prawne mogą dostarczać ten sprzęt na Ukrainę na podstawie generalnego zezwolenia.

O tym powiedział wiceminister gospodarki, przedstawiciel handlowy Ukrainy Taras Kaczka na antenie ogólnokrajowego teletonu "Jedyne Nowiny", informuje Ukrinform.

„Do tej pory był to duży problem, codziennie zgłaszali się do nas wolontariusze w celu uproszczenia transakcji z UE na Ukrainę. Bo każda dostawa wymagała uzyskania pozwolenia z UE. W ramach obowiązujących przepisów polscy koledzy znaleźli rozwiązanie – możliwość ubiegania się o zezwolenie ogólne. Istnieje zezwolenie ogólne, z którego może korzystać każda osoba mieszkająca lub zameldowana w Polsce, może to być Ukrainiec mieszkający w Polsce, mający adres w Polsce, organizacja pozarządowa, fundacja charytatywna, może to być struktura komercyjna, czyli każdy podmiot, który może zebrać partię tych dronów i odpowiednio, na podstawie ogólnego zezwolenia, przetransportować je na Ukrainę odpłatnie lub nieodpłatnie jest całkowicie legalnie” – powiedział Kaczka.

Wyjaśnił, że drony należą do kategorii produktów podwójnego przeznaczenia, wobec których obowiązują te same normy kontrolne, co do produktów, sprzętu itp. o przeznaczeniu wojskowym. Dlatego były trudności z dostawą dronów na Ukrainę, którą realizują organizacje wolontariackie.

Jak informowaliśmy, polski rząd na prośbę strony ukraińskiej uprościł eksport dronów na Ukrainę. Decyzja weszła w życie 28 kwietnia.

Eksport dronów będzie prowadzony na podstawie zezwolenia generalnego wydanego przez Ministra Rozwoju i Technologii RP.