Komisja Europejska i pięć krajów UE zgodziły się na wprowadzenie zakazu importu pięciu rodzajów produktów rolnych z Ukrainy

Komisja Europejska oraz Polska, Słowacja, Węgry, Rumunia i Bułgaria doszły do ​​porozumienia w sprawie zakazu importu pszenicy, kukurydzy, rzepaku, słonecznika i oleju z Ukrainy na rynki tych krajów UE.

Poinformował o tym na konferencji prasowej premier RP Mateusz Morawiecki, informuje korespondent Ukrinformu.

"Właśnie uzgodniliśmy z Unią Europejską zakaz importu tych produktów rolnych, które przede wszystkim doprowadziły do ​​destabilizacji polskiego rynku, głównie zbóż i kukurydzy" - powiedział Morawiecki.

Dodał, że ostatnio rozmawiał w tej sprawie z wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej Valdisem Dombrovskisem.

Według niego "w najbliższych dniach" zostanie podpisana umowa między Komisją Europejską a pięcioma krajami UE w sprawie importu produktów rolnych z Ukrainy.

Według RMF24 porozumienie między Komisją Europejską a pięcioma krajami UE przewiduje, że kraje te zrezygnują z blokowania na szczeblu krajowym importu wszystkich produktów rolnych z Ukrainy. W zamian zostanie wprowadzony europejski zakaz importu pszenicy, kukurydzy, rzepaku, słonecznika i oleju z Ukrainy. W publikacji zaznaczono, że zakaz obejmie 90% całego ukraińskiego importu.

Jak informowaliśmy, Polska, Węgry, Słowacja i Bułgaria wprowadziły czasowy zakaz importu zboża i innych rodzajów produktów rolnych z Ukrainy. Polska zawiesiła również tranzyt ukraińskich produktów rolnych przez swoje terytorium, ale wznowił go 21 kwietnia.

Komisja Europejska zaproponowała pakiet pomocowy dla rolników z krajów graniczących z Ukrainą, który obejmuje pomoc finansową i inne środki.

Morawiecki zapowiedział również, że Polska zwróci się do Komisji Europejskiej z prośbą o sprawdzenie naruszeń na rynku w związku z importem innych rodzajów ukraińskich produktów rolnych, w tym mięsa drobiowego, mleka i jaj.