Szmyhal: Ukraina rozpoczyna jedną z dziesięciu priorytetowych reform – kompleksowe zmiany w energetyce

Ukraina rozpoczyna kompleksowe zmiany w energetyce, w tym odbudowę systemu energetycznego, integrację z Unią Europejską i rozwój czystej, zielonej generacji.

Jak donosi Ukrinform, premier Denys Szmyhal powiedział to na Facebooku, podsumowując tydzień.

„Kompleksowe zmiany w energetyce. Rozpoczynamy jedną z dziesięciu priorytetowych reform. Naszym celem jest przywrócenie systemu energetycznego, jego decentralizacja, integracja z UE, rozwój czystej, zielonej generacji, zwiększenie ukraińskiej produkcji gazu, efektywność energetyczna i zwiększenie wydobycia ropy naftowej” – napisał.

Dodał, że społeczności ukraińskie wzmacniają interakcje z partnerami. W Kijowie odbył się Międzynarodowy Szczyt Miast i Regionów, na którym zaprezentowano koncepcję Regionalnego Biura Współpracy Międzynarodowej. Podczas szczytu podpisano również Deklarację 30 krajów, Rady Europy, UE i Europejskiego Komitetu Regionów o gotowości objęcia patronatem dotkniętych regionów. Według niego na szczycie zawarto 11 umów między ukraińskimi regionami, miastami, gminami i partnerami zagranicznymi.

Szmyhal podkreślił, że trwa reforma wojskowych komisji lekarskich. Wcześniej zdecydowano, że na bazie cywilnych placówek medycznych powstaną niezależne WKU przy jednoczesnym wdrożeniu nowego pakietu Programu Gwarancji Medycznych. Dodał, że w tym tygodniu uproszczono wyjazdy rannych żołnierzy na leczenie za granicę. Skierowanie otrzymają w swoim szpitalu bez kolejek i biurokracji.

Również w tym tygodniu rząd przyjął uchwałę zezwalającą na rozpoczęcie testów programu „eRecovery”. Program rozpocznie się od usługi udzielania pomocy w naprawie zniszczonego mieszkania. Program ten będzie działał w „Dii” od 10 maja. Wysokość opłaty za remont zostanie ustalona przez specjalną komisję, środki można przeznaczyć na materiały budowlane lub opłacenie usług wykonawcy.

Jak donosi Ukrinform, resorty energetyczne Ukrainy i USA wspólnie z inicjatywą Net Zero World przygotowują program współpracy na rzecz rozwoju sektora energetycznego.

Według wyników nowej wspólnej oceny Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju i Banku Światowego szkody wyrządzone infrastrukturze energetycznej, gazowej i ciepłowniczej Ukrainy przekraczają 10 miliardów dolarów.