Polskie firmy dostarczyły na Ukrainę ponad 700 ton sprzętu do odbudowy infrastruktury energetycznej

Polskie firmy dostarczyły ponad 700 ton sprzętu i materiałów do odbudowy ukraińskiej infrastruktury energetycznej.

Jak poinformował Ukrinform, Ministerstwo Energii poinformowało o tym na podstawie wyników spotkania ukraińsko-polskiej grupy roboczej ds. energii.

„Dzięki logistycznemu wsparciu Agencji Rządowej Rezerw Strategicznych RP (RARS) oraz Polskiego Towarzystwa Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej polskie firmy dostarczyły na Ukrainę ponad 700 ton sprzętu i materiałów elektrycznych, w tym transformatory, generatory, kable itp.” – czytamy w komunikacie.

Ponadto podczas spotkania uczestnicy omówili kwestie współpracy w zakresie elektroenergetyki, przemysłu naftowego i gazowego, energetyki atomowej, zielonej energii oraz efektywności energetycznej. W szczególności chodziło o realizację Memorandum intencyjnego o współpracy energetycznej w celu zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego w Europie Środkowo-Wschodniej i odmowie dostaw rosyjskich surowców energetycznych, które zostało podpisane latem przez odpowiednich ministrów Polski i Ukrainy.

Ministerstwo Energii wymieniło rozwój handlu energią elektryczną i odbudowę infrastruktury do jej przekazywania jako jeden z priorytetowych interesów we współpracy między Polską a Ukrainą. W szczególności chodziło o przywróceniu transgranicznej linii elektroenergetycznej Chmielnicki - Rzeszów.

Omówiono również współpracę transgraniczną w sektorze naftowo-gazowym: projekt budowy ropociągu Brody-Adamowo, nawiązanie współpracy w zakresie rafinacji ropy naftowej.

Oddzielnie strony omówiły potrzebę skoordynowania i wzmocnienia wysiłków w celu przeciwstawianiu się Rosji w dziedzinie technologii jądrowych.

Jak informowaliśmy, Litwa wysłała na Ukrainę sześć ciężarówek ze sprzętem energetycznym. W sumie od początku wojny litewskie firmy i organizacje energetyczne udzieliły już specjalistycznego wsparcia naprawy i odbudowy ukraińskiego sektora energetycznego za łączny koszt 3 mln euro.

av