UE pomoże Ukrainie w eksporcie zboża pomimo blokady morskiej - Borrell

Sytuacja dotycząca rosyjskiej inwazji

Unia Europejska pomoże Ukrainie w eksporcie zboża przeznaczonego na eksport zablokowany w portach morskich w wyniku rosyjskiej agresji militarnej na rynki zagraniczne

Wysoki Przedstawiciel UE Josep Borrell powiedział to na konferencji prasowej po posiedzeniu Rady Ministrów Spraw Zagranicznych UE, donosi korespondent Ukrinformu.

„Ministrowie … zastanawiali się nad wsparciem ukraińskiej gospodarki poprzez liberalizację handlu i uproszczenie połączeń transportowych. Istnieje plan działania na rzecz wprowadzenia tzw. zielonych korytarzy dla Ukrainy. Musimy pomóc Ukrainie kontynuować produkcję i eksport zboża. Magazyny Ukrainy są pełne, ale nie mogą eksportować tego zboża. Muszą uwolnić pojemność magazynową, aby mieć gdzie chronić  nowe zbiory. Dlatego pracujemy nad tym, aby pomóc przetransportować to ziarno pociągami przez „korytarze solidarności”, powiedział Borrell.

Zaznaczył, że wokół wywołanego wojną kryzysu żywnościowego i rosnących cen energii elektrycznej toczy się „bitwa narracji”, w której rosja próbuje przesunąć punkt ciężkości i przerzucić swoją odpowiedzialność na ofiarę agresji – Ukrainę, a także na Zachód, który zastosował sankcje w odpowiedzi na rosyjską inwazję.

„Tak naprawdę ten kryzys jest konsekwencją wojny, kiedy rosja bombarduje ukraińskie pola, niszczy, pali, plądruje magazyny. Kiedy rosyjskie okręty wojenne blokują szlaki handlowe Morza Czarnego i ukraińskie porty, kiedy rosja nie zezwala na eksport ukraińskiej pszenicy, ma to oczywiście negatywny wpływ na życie ludzi w Afryce czy Azji. Ale krzywdzą ich nie nasze sankcje, ale konsekwencje wojny, którą rosja rozpętała przeciwko Ukrainie” – podkreślił Wysoki Przedstawiciel UE.

Przypomniał, że ministrowie spraw zagranicznych G7 omówili wspólnie działania mające na celu zmniejszenie negatywnego wpływu działań rosji na światową gospodarkę. Jednocześnie dostarczanie produktów do krajów trzecich pozostaje wielkim wyzwaniem dla świata, a jego rozwiązanie wymaga udziału członków G20.

„Mam nadzieję, że w przyszłym tygodniu, podczas spotkania G20, wspólnie z Unią Afrykańską, zwołanego przez Stany Zjednoczone w Waszyngtonie, kwestia bezpieczeństwa żywnościowego i cen energii znajdzie się na porządku dziennym obrad” – dodał Borrell.

Jak informowaliśmy, w związku z blokadą ukraińskich portów morskich na rynek światowy nie trafiło 7 mln ton pszenicy, 14 mln ton ziarna kukurydzy, 3 mln ton oleju słonecznikowego i 3 mln ton makuchy. Doprowadziło to już do rekordowego wzrostu cen na rynku światowym i nieuchronnie doprowadzi do światowego kryzysu żywnościowego i rosnącej inflacji.

Jak informowaliśmy, 24 lutego rosyjski prezydent putin zapowiedział inwazję na Ukrainę na pełną skalę. Wojska rosyjskie niszczą obiekty infrastrukturalne, przeprowadzając zmasowany ostrzał osiedli ukraińskich miast i wsi przy użyciu artylerii, systemów rakietowych i rakiet balistycznych. Siły Zbrojne Ukrainy, Gwardia Narodowa, Wojska Obrony Terytorialnej i cały naród ukraiński stawiają bohaterski opór wojskom rosyjskim i zadają im ciężkie straty.

prs