Ukraina może produkować 5,5 miliarda metrów sześciennych wodoru rocznie

Ukraina może wyprodukować średnio 5,5 miliarda metrów sześciennych  „zielonego” wodoru rocznie.

Według Ukrinformu informuje o tym Państwowa Agencja Efektywności Energetycznej i Oszczędności Energii.

„Zgodnie z założeniami Strategii Energetycznej Ukrainy do 2035 roku dotyczącej ustalenia mocy elektrowni wiatrowych i słonecznych, średnia roczna produkcja „zielonego” wodoru może osiągnąć 5,5 mld metrów sześciennych. Wśród zalet stosowania „zielonego” wodoru: zapewnienie elastyczności systemu elektroenergetycznego; dekarbonizacja przemysłu i sektora transportu; długoterminowe magazynowanie energii elektrycznej” - podano w oświadczeniu.

Państwowa Agencja Efektywności Energetycznej zwraca uwagę, że w celu przygotowania Strategii rozwoju energetyki wodorowej na Ukrainie do 2050 roku ważne jest wypracowanie kwestii legislacyjnych dotyczących produkcji i magazynowania wodoru, stworzenie zachęt dla biznesu, wdrożenie pilotażowego projektu dla produkcja takiego paliwa i rozwój odpowiedniej infrastruktury. Agencja oczekuje, że rozwój energetyki wodorowej przyczyni się do aktywizacji działalności innowacyjnej i inwestycyjnej, wzmocnienia gospodarki, zwiększenia konkurencyjności ukraińskich przedsiębiorstw, niezależności energetycznej oraz poprawy sytuacji klimatycznej na Ukrainie.

Jak informowaliśmy, Minister Ochrony Środowiska i Zasobów Naturalnych Roman Abramowski uważa, że ​​strefa wykluczenia w Czarnobylu może przyciągnąć inwestycje w produkcję „zielonego” wodoru i energii odnawialnej.

Ministerstwo Energetyki rozważa kilka opcji transportu ukraińskiego wodoru do Europy - aż po długoterminowe wykorzystanie infrastruktury regionalnej i transportowej gazociągów.

W 2020 roku Unia Europejska zatwierdziła Strategię wodorową dla Europy neutralnej klimatycznie do 2050 roku, w której w szczególności Ukraina jest identyfikowana jako partner priorytetowy ze względu na jej potencjał do produkcji „zielonego” wodoru oraz dostępność infrastruktury podłączonej do UE. prs