Ministerstwo Obrony poinformowało o oczekiwanych zmianach w podległych przedsiębiorstwach państwowych

Do 2022 roku 42 przedsiębiorstwa państwowe Ministerstwa Obrony zostaną zreorganizowane, 5 – zostanie przekazanych do prywatyzacji do Funduszu Mienia Państwowego Ukrainy. Kolejne 44 państwowe przedsiębiorstwa MON zostaną zlikwidowane.

Jak informuje Ukrinform, wiadomość taką podała służba prasowa MON.

„Teraz Ministerstwo Obrony Ukrainy wydało rozporządzenie opracowane przez Komitet ds. reform, które reguluje aspekty reformowania przedsiębiorstw państwowych resortu obrony. Przyjęto perspektywiczną listę podmiotów majątku państwowego zaangażowanych w pełnienie najważniejszych funkcji w ramach reformy sektora obronnego. Departament oficjalnie sformalizował również obiecujący schemat funkcjonalnego zarządzania obiektami majątku państwowego, które należą do sfery zarządzania MON. Planuje się, że do 2022 roku 42 przedsiębiorstwa państwowe pozostaną w zarządzie MON, z czego 40 - w Administracji Głównej Dyrekcji Mienia i Zasobów, a 2 - w Głównej Dyrekcji Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy - czytamy w komunikacie.

Jak zauważono, MON uwzględniło uwagi i wyniki analizy efektywności pracy podległych przedsiębiorstw państwowych, prowadzonej przez organizacje publiczne, a także zbadało zagraniczne doświadczenia zarządzania przedsiębiorstwami w sferze wojskowości. Ponadto uwzględniono perspektywę bezpieczeństwa, aby zapewnić funkcjonowanie i rozwój tych państwowych przedsiębiorstw, które będą odpowiadały zarówno dzisiejszym potrzebom, jak i wyzwaniom w przyszłości.

Służba prasowa zaznaczyła, że ​​planowane do reorganizacji przedsiębiorstwa są ważne dla resortu obrony, ponieważ są w stanie pracować sprawnie i wydajnie na potrzeby Sił Zbrojnych. Dlatego też zadaniem kierownictwa MON jest terminowe obciążanie przedsiębiorstw państwowych zamówieniami w interesie Sił Zbrojnych Ukrainy i zapewnienie ich odpowiedniego finansowania. Te same przedsiębiorstwa państwowe, których działalność nie jest bezpośrednio związana z przyszłymi potrzebami sektora obronnego, zostaną przekazane do prywatyzacji do Funduszu Mienia Państwowego.

Ministerstwo Obrony przypomniało również, że 15 ich przedsiębiorstw znajduje się na czasowo okupowanym terytorium Krymu.

prs