Oczekiwania banków dotyczące wznowienia kredytowania spełniły się w III kwartale - NBU

Złagodzenie kwarantanny przyczyniło się do wznowienia kredytowania na Ukrainie, popyt na kredyty pochodził zarówno ze strony ludności, jak i biznesu.

Jak podawał Ukrinform, poinformowała o tym służba prasowa Narodowego Banku Ukrainy na podstawie wyników cyklicznego badania warunków  kredytowania, opublikowanego 23 października.

Zwraca się uwagę, że w odróżnieniu od drugiego kwartału 2020 roku, kiedy kredytowanie było ograniczone przez pandemię i związane z nią środki kwarantanny, w III kwartale pozytywne oczekiwania banków co do jego wznowienia były uzasadnione.

Popyt na kredyty rósł zarówno ze strony ludności, jak i biznesu. Sprzyjało temu w szczególności obniżenie oprocentowania kredytów. Generalnie banki utrzymują pozytywne oczekiwania na przyszłość, choć oceniają ryzyko walutowe jako rekordowe.

W okresie lipiec-wrzesień zwiększył się popyt przedsiębiorstw, głównie małych i średnich (MSP), na kredyty krótkoterminowe i pożyczki w hrywnach. Popyt był stymulowany restrukturyzacją zadłużenia, potrzebą kapitału obrotowego i inwestycyjnego. Spadek kosztu kredytu również przyczynił się do wzrostu popytu: 74% ankietowanych banków odnotowało znaczne złagodzenie warunków cenowych na zatwierdzonych wnioskach - obniżały się stopy procentowe.

Zintensyfikowano również akcję kredytową dla ludności. W szczególności popyt na kredyty hipoteczne wzrósł najbardziej w całym okresie publikacji sondaży od 2013 roku. Wzrosło również zainteresowanie kredytobiorców uzyskaniem kredytów konsumpcyjnych, dzięki zmianom stóp procentowych oraz wzrostowi wydatków na dobra trwałe.

W III kwartale banki nieco złagodziły wymagania wobec kredytobiorców w zakresie kredytów konsumpcyjnych na tle konkurencji z innymi bankami (w tym z pozabankowego sektora finansowego). Jednocześnie dalsze łagodzenie wymagań wobec ludności jest obecnie utrudnione przez obawy o pogorszenie wypłacalności konsumentów. I wręcz przeciwnie, wymogi dotyczące kredytów hipotecznych stały się bardziej rygorystyczne, głównie w dużych bankach.

Banki podtrzymują pozytywne oczekiwania co do perspektyw kredytowania przez kolejne 12 miesięcy. Szacunki wzrostu wolumenów kredytowych osiągnęły poziom sprzed kryzysu - około 80% respondentów spodziewa się wzrostu wolumenu portfela kredytowego w ciągu 12 miesięcy.

Jednocześnie oczekiwania co do zmian jakości portfela kredytowego są nadal negatywne, ale oceny banków ulegają stopniowej poprawie - podaje NBU.

Banki spodziewają się wzrostu wolumenu depozytów ludności i przedsiębiorstw, coraz mniej instytucji przewiduje ich odpływ.

Badanie zostało przeprowadzone w dniach od 17 września do 8 października 2020 roku wśród kierowników departamentów kredytowych 24 banków; udział tych instytucji finansowych w całości aktywów systemu bankowego wynosi 90%.

Jak informował wcześniej Ukrinform, Narodowy Bank Ukrainy podjął 22 października decyzję o niezmienianiu stopy dyskontowej i pozostawieniu jej na poziomie 6%. Jednocześnie NBU deklaruje gotowość zarówno do obniżania, jak i podwyższania stopy dyskontowej w zależności od koniunktury w kraju.

Decyzja o obniżeniu stopy dyskontowej do 6% została podjęta przez Zarząd NBU na posiedzeniu plenarnym dnia12 czerwca 2020 roku.

prs