Zełenski podpisał Ustawę o działalności hazardowej

Prezydent Wołodymyr Zełenski podpisał Ustawę „O państwowym regulowaniu działalności w zakresie organizacji i prowadzeniu gier hazardowych”.

Jak donosi Ukrinform, powołując się na służbę prasową głowy państwa, dokument określa podstawy prawne wykonywania państwowej regulacji działalności gospodarczej w zakresie organizowania i prowadzenia gier hazardowych na Ukrainie, prawne, ekonomiczne, społeczne i organizacyjne uwarunkowania funkcjonowania rynku gier hazardowych.

Ustawa nr 2285-d ustanawia również ograniczenia dotyczące reklamy gier hazardowych, w szczególności zakaz reklamy zewnętrznej, z wyjątkiem tabliczek, a także ograniczenia dotyczące wszystkich innych rodzajów reklam.

Zgodnie z dokumentem organem regulacji państwowej w zakresie organizacji i prowadzenia gier hazardowych jest Komisja ds. Rozwoju i Regulacji Hazardu, którą tworzy Gabinet Ministrów Ukrainy (organ uprawniony). Organ ten udziela licencji organizatorom gier hazardowych, prowadzi odpowiednie rejestry i ustala wymagania dotyczące certyfikacji odpowiedniego sprzętu do gier hazardowych.

Ponadto przewiduje się utworzenie w budżecie państwa specjalnego Funduszu na rzecz medycyny, sportu i kultury. Środki Funduszu zostaną przeznaczone na rozwój systemu opieki medycznej, wzrost wynagrodzeń lekarzy; tworzenie ośrodków rehabilitacyjnych i hospicjów; wsparcie sportu i finansowanie działań promujących zdrowy tryb życia; finansowanie programów poprawy poziomu kulturalnego i duchowego ludności Ukrainy, w szczególności budowa i modernizacja bibliotek, teatrów, muzeów, ośrodków twórczości, finansowanie projektów kulturalnych. Tryb przyznawania środków z Funduszu Wspierania Medycyny, Sportu i Kultury określa Rada Ministrów.

Jak informował Ukrinform, 14 lipca Rada Najwyższa przyjęła Ustawę „O państwowym regulowaniu działalności związanej z organizacją i prowadzeniem gier hazardowych” (Ustawa nr 2285-d). Przewodniczący Rady Najwyższej Dmytro Razumkow podpisał ją 27 lipca.

Do głównych punktów Usawy należy wprowadzenie odpowiedzialności karnej za organizowanie gier hazardowych bez koncesji, zezwolenie na lokowanie sal z automatami tylko w hotelach, które mają trzy, cztery lub pięć gwiazdek, uregulowanie loterii „klasycznych” oraz ograniczenia wiekowe (osoby starsze niż 21 lat). Wprowadzono ograniczenia w reklamowaniu zakładów hazardowych, w szczególności zabrania się reklamowania gier hazardowych jako sposobu na łatwe wzbogacenie się.

Zakaz hazardu obowiązuje na Ukrainie od 11 lat.

Wcześniej przewodniczący frakcji Sługa Narodu, Dawid Arahamia, nie wykluczał, że Rada Najwyższa mogła zwrócić się do Prezydenta o zwrócenie do parlamentu ustawy „O państwowym regulowaniu działalności związanej z organizowaniem i prowadzeniem gier hazardowych” z propozycjami poprawek, gdyż podczas rozpatrywania zmian w dokumencie były niektóre niespójności.

Ponadto pierwszy wiceprzewodniczący parlamentarnej Komisji ds. Finansów, Polityki Podatkowej i Celnej Jarosław Żelezniak powiedział, że ostateczny tekst Ustawy o grach hazardowych zawiera zapis o możliwości lokowania kasyn w hotelach czterogwiazdkowych, chociaż w tekście uzgodnionym, dopuszczono organizację kasyn tylko w hotelach pięciogwiazdkowych.

prs