Europejskie Stowarzyszenie Przedsiębiorców: pięć oczekiwań od nowego szefa Narodowego Banku

Europejskie Stowarzyszenie Przedsiębiorców (EBA) wymieniło 5 najważniejszych oczekiwań w stosunku do nowego prezesa Narodowego Banku Ukrainy.

Poinformowała o tym służba prasowa Stowarzyszenia, powołując się na dyrektor wykonawczą Annę Derewjanko.

„Po pierwsze mówimy o kontynuacji zapoczątkowanego kursu w kierunku stabilności makroekonomicznej i trwałego wzrostu gospodarczego. Tym samym sytuacja, w tym i z koronawirusem, pokazała, że system finansowo-bankowy jest dobrze przygotowany. Przejrzysty, stabilny i konkurencyjny finansowo sektor jest ważnym składnikiem wzrostu gospodarczego kraju, dlatego niezwykle ważne jest kontynuowanie kursu w tym kierunku, w tym współpracy z MFW” - czytamy w komunikacie.

Po drugie, zdaniem członków EBA, trzeba nadal podążać w kierunku walutowej liberalizacji, która stała się długo oczekiwaną i niezbędną zmianą regulacji bankowych, której celem jest ustanowienie reżimu swobodnego przepływu kapitału.

Po trzecie, wspieranie niezależności NBU, bez ingerowania w politykę regulatora i bez wycofywania reform zapoczątkowanych w sektorze finansowym.

Po czwarte, aby utrzymać funkcjonowanie systemu bankowego o wysokiej płynności.

Po piąte, należy utrzymać inflację w przewidywanym wymiarze.

Jak podał Ukrinform, Rada Najwyższa 16 lipca 2020 roku przegłosowała powołanie Kiryła Szewczenki na prezesa Narodowego Banku Ukrainy.

Wcześniej na czele Narodowego Banku Ukrainy stał Jakow Smolij, który 1 lipca złożył Prezydentowi pismo z rezygnacją z powodu „systematycznej presji politycznej”.

Rada Najwyższa 3 lipca odwołała Smolija ze stanowiska.

prs