Adaptacyjna kwarantanna do 31 lipca: Rada Ministrów opublikowała zaktualizowane zasady

Gabinet Ministrów wydał rezolucję w sprawie przedłużenia adaptacyjnej kwarantanny do 31 lipca ze zaktualizowanymi zasadami jej zgodności.

Dekret nr 500 z dnia 17 czerwca został opublikowany na portalu rządowym.

Według dokumentu adaptacyjna kwarantanna została przedłużona do dnia 31 lipca, a rezolucja przewiduje również zmiany godzin pracy w instytucjach państwowych.

„W okresie kwarantanny rozpoczynają się prace: w organach wykonawczych, innych organach państwowych, władzach lokalnych o godzinie 8; w centrach usług administracyjnych, agencjach pomocy społecznej, organach terytorialnych Funduszu Emerytalnego Ukrainy o godzinie 10”, podano w dokumencie.

Między innymi w rezolucji stwierdzono, że w okresie kwarantanny zabrania się:

- przebywać w budynkach i budowach publicznych, w transporcie publicznym bez noszenia środków ochrony indywidualnej, w szczególności respiratorów lub maseczek, zakrywających nos i usta, w tym wykonanych samodzielnie;

- przebywać na ulicach bez dokumentów tożsamości, potwierdzających obywatelstwo lub specjalny status;

- arbitralnie opuszczać miejsca samoizolacji, lub obserwacji;

- przebywaniu w instytucjach edukacyjnych w grupach osób powyżej 10 osób, z wyjątkiem udziału: w państwowej certyfikacji w formie egzaminu jako zewnętrznego niezależnego oceniania, egzaminach wstępnych, testów wstępnych, egzaminu wstępnego z języka obcego, profesjonalnego testu wstępnego, certyfikacji w formie egzaminów testowych „KROK”, a także w potwierdzaniu kwalifikacji marynarza, prowadzeniu szkoleń dla marynarzy, członków załóg statków handlowych, w tym żeglujących po śródlądowych akwenach wodnych Ukrainy, oraz prowadzenia szkoleń dla kapitanów małych i średnich statków;

- działalność placówek dziecięcych w zakresie rekreacji i wypoczynku;

- wdrożenie regularnego i nieregularnego transportu drogowego osób, w tym transportu pasażerskiego na trasach autobusów miejskich, w komunikacji elektrycznej (tramwajowej, trolejbusowej), kolejowej, w komunikacji miejskiej, podmiejskiej, międzymiastowej, międzyregionalnej i międzyregionalnej, w liczbie większej niż liczba miejsc dla siedzenia przewidziane przez parametry techniczne pojazdu, określone w dokumentach rejestracyjnych tego pojazdu.

Należy również zauważyć, że przewoźnik jest odpowiedzialny za zapewnienie kierowcom osobistego wyposażenia ochronnego, w szczególności respiratorów lub maseczek, i monitoruje użycie osobistego wyposażenia ochronnego, w tym respiratorów lub maseczek, przez pasażerów podczas jazdy.

Ponadto Gabinet Ministrów zalecił władzom państwowym, samorządom i przedsiębiorcom zmianę harmonogramu pracy w czasie kwarantanny.

„Zalecono organom wykonawczym, innym organom państwowym, organom samorządu lokalnego, przedsiębiorstwom, instytucjom, organizacjom, niezależnie od formy własności, aby zapewnić przez okres kwarantanny ograniczenie gromadzenia się obywateli w transporcie i w drodze do/z pracy, tam gdzie jest to możliwe przyjęcie ewentualnego elastycznego systemu czasu pracy, który zapewnia w szczególności różne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy dla różnych kategorii pracowników, pracę zdalną (w domu)”, mówi dokument.

Gabinet Ministrów zaleca również, aby podmioty gospodarcze, na okres trwania kwarantanny, wprowadziły zmiany (w razie potrzeby) w reżimach swojej pracy w celu ustalenia rozpoczęcia pracy o godzinie 9, 10 lub później. W szczególności, aby ustalić rozpoczęcie pracy nie wcześniej niż o godzinie 10 dla podmiotów gospodarczych, które prowadzą działalność w  takich dziedzinach, jak handel hurtowy i detaliczny; naprawa pojazdów samochodowych i motocykli; działalność pocztowa i kurierska; tymczasowe zakwaterowanie i wyżywienie; działalność ubezpieczeniowa; edukacja; świadczenie pomocy społecznej; sztuka, sport, rozrywka i rekreacja.

„Regionalne administracje państwowe wraz z lokalnymi władzami i podmiotami gospodarczymi decydują o możliwości wprowadzenia na okres kwarantanny harmonogramów pracy przedsiębiorstw, instytucji, organizacji, które zapewnią różne godziny rozpoczęcia (zakończenia) pracy w zależności od lokalizacji terytorialnej , przynależność do branży, specyfiki wykonywania pracy lub świadczenia usług”, czytamy w dokumencie.

Zaleca się samorządom opracowanie (dostosowanie) tras transportu publicznego z uwzględnieniem zmienionego harmonogramu pracy przedsiębiorstw, instytucji, organizacji w celu zapewnienia możliwości w sprawie dojazdu pracowników do i z pracy.

Jak informowaliśmy, 17 czerwca Gabinet Ministrów przedłużył adaptacyjną kwarantannę do dnia31 lipca, stosując zaktualizowane podejście do kwarantanny adaptacyjnej, która przewiduje możliwość wzmocnienia kwarantanny w niektórych regionach, jeśli sytuacja będzie tego wymagała.

Od dnia 12 marca rząd wprowadził kwarantannę na Ukrainie, aby przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się infekcji koronawirusowej.

Pierwsze osłabienie kwarantanny na Ukrainie rozpoczęło się 11 maja.

Począwszy od 22 maja Ukraina ogłosiła kolejny etap osłabiania kwarantanny i postanowiła wprowadzić kwarantannę adaptacyjną.

Według stanu na dzień 19 czerwca na Ukrainie zostało potwierdzonych laboratoryjnie 34 984 przypadków COVID-19, 921 nowych przypadków w przeciągu ostatniej doby.

prs