Ukraina i Gruzja przedyskutowały ruch lotniczy i import nawozów

Ambasador Ukrainy w Gruzji Ihor Dołgow rozmawiał z wiceministrem gospodarki i zrównoważonego rozwoju Gruzji Giennadijem Arweładze o dalszym rozwoju stosunków handlowych i gospodarczych oraz intensyfikacji dialogu międzypaństwowego.

Zostało to zgłoszone na stronie internetowej ambasady Ukrainy w Gruzji po spotkaniu w dniu 25 maja.

„Podczas spotkania omawiano kwestie dalszego rozwoju stosunków handlowych i gospodarczych między Ukrainą a Gruzją w kontekście pandemii koronawirusa Covid-19, możliwości zintensyfikowania dialogu międzypaństwowego, w szczególności uzgodniono przeprowadzenie dziesiątego spotkania Wspólnej Ukraińsko-Gruzińskiej Międzyrządowej Komisji ds. Współpracy Gospodarczej”, podano w oświadczeniu.

Należy zauważyć, że strony omówiły również stan przygotowań Gruzji do wznowienia sezonu turystycznego i przywrócenia regularnych lotów międzynarodowych, w tym z Ukrainą.

„Nastąpiła wymiana poglądów na temat specjalnego dochodzenia w sprawie importu niektórych nawozów azotowych na Ukrainę, które obecnie jest prowadzone na Ukrainie”, dodano w ambasadzie.

Jak informowaliśmy, w czerwcu 2019 roku Komitet Antymonopolowy Ukrainy uznał, że grupa „Ostchem” jest monopolistą na rynku nawozów azotowych i nadużywa swojej monopolistycznej pozycji.

Według Ogólnoukraińskiego stowarzyszenia agrarnego (WAS) w sierpniu 2019 roku Międzyresortowa Komisja Handlu Międzynarodowego (MKMT) wszczęła dochodzenie w sprawie importu nawozów azotowych na Ukrainę.

Mówimy o imporcie z krajów - partnerów handlowych Ukrainy - krajów UE, Zatoki Perskiej, Afryki Północnej, a także Turcji, Kazachstanu, Białorusi, Gruzji, Chin, Stanów Zjednoczonych.

Według WAS głównymi inicjatorami tego dochodzenia były przedsiębiorstwa wchodzące w skład grupy przedsiębiorstw „Ostchem”, Dmytro Firtasza i „DniproAzot” Ihora Kołomojskiego. W WAS podkreślają, że ​​import nawozów, tworząc konkurencję na rynku, ograniczał wymagania monopolisty, jednak ceny na rynku krajowym nadal przekraczały ceny światowe.  

prs