Wysokość wsparcia finansowego dla Ukrainy z MFW nie ulegnie zmianie - Ministerstwo Finansów

Wysokość wsparcia finansowego dla Ukrainy z Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) nie zmieni się w związku ze zmianą programu pomocy – napisał serwis prasowy Ministerstwa Finansów na Facebooku.

„Ze względu na wielki kryzys finansowy i gospodarczy na całym świecie z powodu rozprzestrzeniania się COVID-19 oraz ogólnej niepewności gospodarczej co do czasu trwania i nasilenia pandemii, MFW zmienił podejście do czasu trwania programów z krajami i oferuje kontynuację współpracy z Ukrainą. „Jednocześnie wysokość wypłat w ramach programu dla odpowiednich okresów pozostaje niezmieniona” - czytamy w oświadczeniu.

Jednocześnie Ministerstwo Finansów podkreśliło, że obecnie trwają negocjacje z Międzynarodowym Funduszem Walutowym. Dodali, że kwestia modalności programu (EFF lub Stand-by) jest wciąż dyskutowana.

Ministerstwo wyjaśniło, że główną różnicą między tymi programami jest termin ich realizacji: Stand-by - 1,5 roku, EFF - 3 lata.

Rząd planuje zakończyć rozmowy z MFW w przyszłym tygodniu - podało Ministerstwo Finansów.

Przypomnijmy, negocjacje między MFW a Kijowem mają teraz na celu nie zapewnienie trzyletniego rozszerzonego instrumentu finansowego dla Ukrainy, ale osiągnięcie warunków do uruchomienia 18-miesięcznego programu rezerwowego.

W grudniu ubiegłego roku MFW osiągnął porozumienie z ukraińską władzą w sprawie polityki dotyczącej nowego rozszerzonego programu (EFF) w wysokości 5,5 miliarda dolarów. Podkreślono, że Ukraina musi spełnić warunki wstępne. Obejmowały one wzmocnienie praworządności, walkę z korupcją, wzmocnienie otoczenia konkurencyjnego, otwarcie rynków, zmniejszenie roli oligarchów, prowadzenie ostrożnej polityki fiskalnej w celu zapewnienia zrównoważonego rozwoju w średnim okresie oraz zapewnienie niezależności i stabilności finansowej Banku Centralnego.

Wysokość finansowania nowego programu rezerwowego nie została jeszcze ogłoszona.

Program Rozszerzonego Finansowania (Extended Fund Facility – EFF) zapewnia długoterminową (średnio przez trzy lata) pomoc dla krajów, które „doświadczają poważnych zakłóceń równowagi płatniczej spowodowanej barierami strukturalnymi lub powolnym wzrostem, który charakteryzuje się również słabą pozycją bilansu płatniczego”. Rozwiązania rezerwowe są opracowywane na znacznie krótszy okres i mają na celu zaspokojenie zewnętrznych potrzeb finansowych krajów, a także wspieranie ich polityk regulacyjnych.

av