Danyłyszyn uważa obniżenie stopy dyskontowej przez NBU za półśrodek

Sztywność polityki monetarnej ustalanej przez Zarząd Narodowego Banku Ukrainy nie przyczynia się do aktywizacji działalności gospodarczej podmiotów. Obniżenie stopy dyskontowej w obecnych warunkach stanowi jedynie półśrodek.

Tak stwierdził szef Rady Narodowego Banku Ukrainy Bohdan Danyłyszyn na Facebooku.

„Narodowy Bank ustalił stopę dyskontową na 8% od dnia 24 kwietnia 2020 roku, zmniejszając ją o 2 punkty procentowe. Ogólnie rzecz biorąc, za tę spóźnioną decyzję o złagodzeniu warunków monetarnych należy pogratulować, ale biorąc pod uwagę środki podjęte przez rządy innych krajów w tym kierunku, uważam, że jest ona obecnie nieskuteczna i to jedynie półśrodek”, napisał Danyłyszyn.

„W tych warunkach jako ekspert mogę powiedzieć, że poziom stopy dyskontowej powinien wynosić 6-7%. Obejmuje ona - 2,3% (inflację konsumencką) plus 3 punkty procentowe - poziom stopy neutralnej dla Ukrainy. Plus ryzyko potencjalnych zagrożeń zewnętrznych i wewnętrznych”, powiedział szef rady NBU.

Zauważył, że nawet spadek poziomu stopy dyskontowej w okresie styczeń-kwiecień 2020 roku o 5,5 punktu procentowego nie wpłynie znacząco na złagodzenie warunków monetarnych w pierwszej połowie 2020 roku. Byłoby to niezwykle konieczne dla podwyższenia aktywności gospodarczej podmiotów.

„Ponadto w latach 2018–2019 zarząd NBU popełnił wiele rażących błędów, które wpłynęły na sztywne decyzje dotyczące polityki monetarnej, a także nie przyczyniły się do utworzenia wystarczającego marginesu bezpieczeństwa w celu przyspieszenia wzrostu gospodarczego”, powiedział Danyłyszyn.

Jego zdaniem pokładane są także zawyżone nadzieje na MFW, który „nie podejmie decyzji w sprawie rozwoju gospodarki i jej wsparcia finansowego w naszym przypadku”. Wskazuje to, że Zarząd naprawdę koncentruje się na zaciąganiu pożyczek zewnętrznych, a nie na stymulowaniu rozwoju gospodarki.

„Ukraina, dzięki sztywnej polityce monetarnej, faktycznie straciła od 0,7 do 1,5% PKB w latach 2017–2019. To po raz kolejny dowodzi, że obecna polityka NBU ma charakter sytuacyjny i nie jest poparta prawdziwymi uzasadnieniami naukowymi, mającymi na celu zwiększenie zależności od finansowania zewnętrznego, co czyni Ukrainę podatną na nadzwyczajne wydarzenia, takie jak kryzysy z 1998 i 2008 roku”, zauważył Danyłyszyn.

Uważa to za „przegrzanie” polityki monetarnej, gdy inflacja jest poniżej progu inflacyjnego, co może stanowić realne zagrożenie dla dalszego wzrostu PKB i wypełnienia budżetu państwa.

Jak informował Ukrinform, Narodowy Bank Ukrainy postanowił obniżyć stopę dyskontową od dnia 24 kwietnia do 8%.

Dnia 13 marca 2020 roku stopa dyskontowa została obniżona do 10%.

W ciągu ostatnich sześciu miesięcy stopa została już dwukrotnie zmniejszona: w dniu 13 grudnia 2019 roku - do 13,5%, a od 31 stycznia 2020 roku - do 11%.

prs