Szefowa MFW przedstawiła plan ratowania światowej gospodarki

Aby wzmocnić pozycję globalnej gospodarki dotkniętej skutkami pandemii COVID-19, a także koordynować wysiłki rządów krajowych, MFW zaproponował utworzenie Global Policy Agenda.

Dokument został zaprezentowany w środę, 15 kwietnia, podczas konferencji prasowej w Waszyngtonie, przez dyrektor zarządzającą Funduszu, Kristalinę Georgiewą, poinformował korespondent Ukrinformu.

„Specjalne czasy wymagają specjalnych działań, a to jest przedstawione w naszym Globalnym programie środków polityki gospodarczej”, powiedziała Georgiewa.

W tym kontekście zauważyła, że ​​Fundusz określił trzy główne priorytety.

„Przede wszystkim jest to ochrona życia, co oznacza finansowanie systemów opieki zdrowotnej”, powiedziała szefowa Funduszu. Dodała, że ​​bez zdrowej populacji nie ma zdrowej gospodarki. Dlatego ważne jest zapewnienie dostaw leków dla wszystkich, w tym dla biednych krajów, bez zbędnych ograniczeń eksportowych.

„Drugi to wsparcie środków do życia. Konieczne jest, aby kluczowe systemy zapewniające funkcjonowanie gospodarstw domowych i firm nadal istniały w tych miesiącach”, powiedział Georgiewa. Wyjaśniła, że ​​obejmuje to pracę z kredytami i instrumentami finansowymi, w tym przekazy pieniężne, gwarancje kredytowe i dostosowanie warunków dla pożyczkobiorców.

Trzecim priorytetem są planowane przygotowania do startu gospodarki. „Współpracujcie z pracownikami służby zdrowia, aby zaplanować, kiedy najlepiej ponownie wszystko uruchomić, ale bądźcie też przygotowani na bodźce fiskalne, gdy nadejdzie czas i popyt może wzrosnąć i pomóc w odbudowie gospodarki”, powiedziała dyrektor zarządzająca MFW.

Jednak według niej rządy wszystkich krajów powinny rozważyć wyzwania, które nadejdą po przezwyciężeniu pandemii. „Mówimy o rosnącym zadłużeniu, bankructwie, bezrobociu, rosnących dysproporcjach. Dlatego musimy być teraz gotowi bronić się przed tymi wyzwaniami”, powiedziała Georgiewa.

Aby to zrobić, podkreśliła, należy zadbać o najbardziej wrażliwe warstwy społeczne i najbardziej narażone kraje.

Gwałtowny spadek wskaźników ekonomicznych dla Ukrainy jest zgodny ze światowymi trendami związanymi z kryzysem gospodarczym i finansowym prognozowanym przez MFW w związku ze skutkami pandemii koronawirusa. Tak więc, według Funduszu, tempo wzrostu światowej gospodarki gwałtownie spadnie z 2,9% według danch z zeszłego roku do minus 3,0% na koniec tego roku. Oczekuje się, że spadek gospodarczy nie ominie i najbardziej rozwiniętych gospodarek, w tym USA, Chin, państw Unii Europejskiej i innych gospodarek na świecie. Jednocześnie Ukraina spodziewa się również poważnego spadku realnego PKB – MFW prognozuje spadek do minus 7,7% w 2020 roku.

prs