Ukraina jest gotowa na „bezwizową wymianę przemysłową” z UE - Honczaruk

Ukraina jest gotowa do negocjacji w sprawie zawarcia umowy o zgodności i dopuszczalności produktów przemysłowych z Unią Europejską (ACAA).

Zostało to ogłoszone przez premiera Ołeksija Honczaruka w Telegramie po spotkaniu w Brukseli z wysokim przedstawicielem UE do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Josepem Borrellem.

„Na spotkaniu z wysokim przedstawicielem UE do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa Josepem Borrella rozmawialiśmy o celach i priorytetach programu współpracy między Ukrainą a UE. Jednym z głównych priorytetów jest „bezwizowy ruch przemysłowy”, czyli Porozumienie w sprawie zgodności i dopuszczalności produktów przemysłowych (ACAA)”, napisał Honczaruk.

Według niego, ostatnim zadaniem Ukrainy, aby rozpocząć negocjacje w sprawie „przemysłowego ruchu bezwizowego”, była Ustawa o zmniejszeniu presji na firmy ze strony organów nadzoru rynku, którą parlament przyjął w grudniu.

„Teraz spodziewamy się wizyty na Ukrainie w najbliższej przyszłości misji oceny wstępnej UE w celu oceny gotowości infrastruktury i ustawodawstwa Ukrainy do rozpoczęcia negocjacji”, podkreślił premier.

Ponadto, według niego, podczas spotkania wskazano dalsze kroki na rzecz integracji Ukrainy z jednolitym rynkiem cyfrowym UE. Powinny one znaleźć odzwierciedlenie we wspólnym planie działania, który określi również dodatkowe formy interakcji między Ukrainą a UE w ramach jednolitego rynku cyfrowego, powiedział Honczaruk.

Dodał również, że Ukraina dąży do pogłębienia współpracy w ramach Partnerstwa Wschodniego z UE w dziedzinie energetyki, handlu, gospodarki cyfrowej, ceł i bezpieczeństwa.

„Proponowana inicjatywa „Strategia trio” wyróżnia spośród wszystkich krajów tego formatu właśnie partnerów stowarzyszonych - Ukrainę, Gruzję i Mołdawię - którzy mają ambitniejsze programy współpracy z UE”, podkreślił Honczaruk.

Jak informowaliśmy, umowa ACAA stanowi uznanie równoważności europejskiego systemu regulacyjnego i oceny zgodności technicznej, która pozwoliłaby producentom produktów przemysłowych uzyskać niezbędne certyfikaty na Ukrainie, zamiast podróżować do UE w poszukiwaniu oficjalnego przedstawiciela (rezydenta UE), który może posiadać ten certyfikat.

Podpisanie ACAA jest przewidziane w układzie o stowarzyszeniu między Ukrainą a UE.

Według ekspertów, umowa ACAA mogłaby potencjalnie dotyczyć jednej piątej ukraińskiego eksportu do UE.

prs