Gazprom zrobił pierwszy krok do nowej umowy tranzytowej - Naftogaz

Podczas negocjacji gazowych z Ukrainą Rosja rozpoczęła proces uzgadniania projektu umowy o przyłączeniu sieci gazowych zgodnie z przepisami europejskimi.

Stwierdzono to w komunikacie NAK „Naftogazu Ukrainy” umieszczonym na Facebooku dotyczącym rozmów gazowych przeprowadzonych w Wiedniu między Ukrainą a Rosją dnia 28 listopada br.

„O tym, co dobre: ​​w końcu otrzymaliśmy ich uwagi (od Rosjan- red.) na temat umowy o połączeniu, która powinna zostać zawarta zgodnie z przepisami europejskimi. Szef OGTSU (ukraiński operator systemu przesyłowego gazu - red.) przekazał projekt Gazpromowi na wcześniejszym trójstronnym spotkaniu we wrześniu, ale wciąż nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi”, podano w oświadczeniu.

Jak podkreślono w Naftogazie, taka umowa jest pierwszym krokiem do kontynuowania tranzytu, chociaż ostateczna decyzja jest jeszcze nie podjęta.

Ukraińska firma poinformowała, że ​​spotkanie trójstronne, które miało odbyć sić się 29 listopada, zostało przełożone na później, aby specjaliści obu operatorów przeanalizowali uwagi i uzgodnienili ostateczny tekstu umow.

Naftogaz nalega na zawarcie takich umów międzyoperatorskich ze wszystkimi operatorami GTS sąsiednich krajów Unii Europejskiej, Mołdawii i Rosji. „Stanowią one integralną część zasad europejskiego rynku gazu, które wprowadza Ukraina”, mówi oświadczenie.

Jednocześnie w Naftogazie uprzedzili, że - jak pokazuje doświadczenie - „zbliżając się do ważnych dat, taktyka strony rosyjskiej zmienia się cały czas. Z naszej strony są bardzo doświadczeni negocjatorzy, którzy działali za czasów poprzednich naszych rządów i dysponują szerokim arsenałem narzędzi negocjacyjnych ”.

Ponadto, komentując te ukraińsko-rosyjskie rozmowy w Wiedniu, Naftogaz zauważył, że „dwustronne spotkania nie są czymś wyjątkowym w formie trójstronnych negocjacji gazowych z Rosjanami”.

„Przeprowadzenie konsultacji zostało uzgodnione z Komisją Europejską. Wszelkie decyzje w tej sprawie będą nadal omawiane i przyjmowane przez nas w trójstronnym formacie Ukraina-Rosja-UE”, zauważono w firmie.

Jak informowaliśmy, umowa między Naftogazem a Gazpromem wygasa 31 grudnia tego roku. Ukraina nalega na zawarcie długoterminowej umowy o przedłużenie tranzytu gazu.