EBOiR uważa, że przyspieszenie reformy gruntów na Ukrainie jest niewłaściwe

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju uważa, że ​​szybkie wprowadzenie reformy gruntów na Ukrainie może prowadzić do nieodwracalnych błędów.

O tym podczas Międzynarodowego Forum Ekonomicznego w Kijowie 9 listopada powiedział Matteo Patrone, partner zarządzający Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju w Europie Wschodniej i na Kaukazie, odpowiadając na pytanie, w jaki sposób ocenia otwarcie rynku gruntów na Ukrainie, poinformował korespondent Ukrinformu.

„Rzeczywiście, mantra, którą ciągle słyszymy, a zwłaszcza brzmiała, na przykład w zeszłym tygodniu w Mariupolu, że musimy się spieszyć, musimy działać tak szybko, jak to możliwe, więc popełnimy błędy, ale potem je naprawimy. Reforma gruntów jest tym, gdzie nie można popełnić błędów, ponieważ będą one nieodwracalne. Dlatego zatrzymajmy się na chwilę, przemyślmy to i zróbmy to stopniowo, zróbmy to dobrze. Zachowajmy przywileje małych gospodarstw i rolników, ponieważ właśnie na nich należy zwrócić szczególną uwagę”, powiedział Patrone.

Jednocześnie Jean - Jacques Sulacru, zastępca dyrektora ds. finansów korporacyjnych w Europejskim Banku Inwestycyjnym, również poparł ten pogląd.

„Reforma gruntów, prywatyzacja gruntów, handel są dobre, ale należy to robić stopniowo ... Myślę, że Ukraina nie powinna się spieszyć. Zalecałbym to robić stopniowo, najpierw rozwiązując problem własności ziemi, prywatyzując ją. I to są środki w celu uniknięcia przejęcia gruntów, na przykład przez duże gospodarstwa, a po drugie, po zasięgnięciu opinii, rozwiązując problemy gruntów prywatnych”, dodał.

Jak informował Ukrinform, w 2001 roku wprowadzono zakaz sprzedaży gruntów rolnych na Ukrainie. Od 2002 roku moratorium było wielokrotnie przedłużane. W grudniu 2018 roku Rada Najwyższa przedłużyła go do 1 stycznia 2020 roku.

Obecnie w Radzie zarejestrowano 11 różnych projektów ustaw o obrocie gruntami.