Silnik ukraińsko-amerykańskiej rakiety Firefly Alpha został przetestowany w USA

Na poligonie doświadczalnym w Briggs (Teksas, USA) prywatne przedsiębiorstwo lotnicze Aerospace przeprowadziło udany test silnika pierwszego stopnia rakiety kosmicznej Alpha, która ma wystartować w grudniu 2019 roku.

Podał korespondent Ukrinformu.

Podczas testu siłowego silnik został zainstalowany na poziomym stanowisku badawczym wyposażonym w czujniki do zbierania danych i analizowania parametrów pracy silnika. Testowanie trwało około 60 sekund. Zgodnie z doniesieniami konstruktorów test zakończył się powodzeniem.

Dyrektor generalny Firefly Aerospace Tom Markjusik wyjaśnił Ukrinformowi, podczas startu w grudniu 2019 roku, trzy takie silniki zostaną zainstalowane na pierwszym stopniu rakiety Alpha.

Firefly Aerospace to prywatna firma z branży lotniczej z biurami w Austin (Teksas, USA) i Dnieprze. Produkcja agregatów siłowych odbywa się w Teksasie, podczas gdy ukraińscy pracownicy centrum badawczo-rozwojowego w Dniprze konstruują podzespoły.

W 2017 r. firma Firefly Aerospace, która przeżywała trudności finansowe, została kupiona przez ukraińskiego biznesmena Maksa Polakowa, założyciela stowarzyszenia Noosfera i EOS Data Analytics. Od tego czasu prace nad rozwojem projektu Alpha zostały wznowione.

Firma planuje starty dwóch takich rakiet miesięcznie od 2021 roku. Istnieją również plany opracowania ciężkiej rakiety Beta, która prawdopodobnie składa się z trzech połączonych ze sobą rakiet Alpha.

Pojazd startowy Alpha będzie w stanie umieścić do 1000 kilogramów ładunku na niskiej orbicie okołoziemskiej. Pierwsze start planowany jest na grudzień 2019 r. z bazy lotniczej Vandenberg w Kalifornii (USA).