GUR opublikował dane dotyczące nowego rosyjskiego drona wykorzystywanego jako cel rozpoznawczy i wabik

Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy opublikował na portalu War&Sanctions dane o nowym rosyjskim dronie, który służy do rozpoznania i wykrywania pozycji obrony przeciwlotniczej. Wszystkie jego podzespoły i bloki pochodzą z Chin.

Jak podaje Ukrinform, informację tę przekazała Państwowa Służba Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych GUR, w dziale „Komponenty broni” portalu War&Sanctions, publikuje komponenty nowego drona, który Rosja wykorzystuje jako narzędzie rozpoznawcze i przynętę do wykrywania pozycji ukraińskiej obrony przeciwlotniczej i przeciążania ich.

Według niektórych doniesień może przenosić głowicę bojową o masie do 15 kg.

Samolot ma kadłub ze skrzydłami typu delta, podobny do Shaheda-136 („Geran-2”), ale znacznie mniejszy. Wszystkie podzespoły pochodzą z Chin.

Prawie połowa z nich: kontroler lotu z autopilotem, moduły nawigacyjne i anteny, czujnik prędkości lotu i rurka Pito – pochodzą od jednej chińskiej firmy, CUAV Technology, która specjalizuje się w badaniach, rozwoju i produkcji modułów systemowych i aplikacji dla bezzałogowych statków powietrznych (UAV).

W październiku 2022 roku firma ogłosiła ograniczenia w dostawach swoich produktów na Ukrainę i Federację Rosyjską, aby zapobiec ich wykorzystaniu w celach wojskowych.

Jednak w 2023 roku Federacja Rosyjska zaprezentowała rzekomo własnej konstrukcji pionowy bezzałogowy statek powietrzny , który okazał się produktem firmy CUAV Technology, dostępnej na Aliexpress.

Oprócz produktów CUAV tego typu bezzałogowe statki powietrzne wykorzystują silnik i elektroniczny moduł zapłonu marki DLE (Mile Haoxiang Technology Co., Ltd.), serwomechanizmy KST, kamerę FPV Razer firmy Foxeer Technology, moduł transmisji danych Mayatech RFD900X, nadajnik wideo ReadyToSky, regulator mocy Hobbywing Technology i akumulator HRB Power.

Bezzałogowy statek powietrzny jest również wyposażony w chińską kopię australijskiego modułu transmisji danych RFD900x firmy RFDesign. Podobnie jak oryginał, chiński produkt został zaprojektowany do transmisji danych na duże odległości (do 40 km w linii wzroku, w zależności od anteny).

Urządzenie to pozwala na zorganizowanie kanału transmisji danych z drona do jego stacji naziemnej lub z jednego bezzałogowego statku powietrznego do drugiego, rozszerzając w ten sposób możliwości rozpoznawcze.

Silniki DLE były wcześniej stosowane przez Federację Rosyjską w bezzałogowych statkach powietrznych Gerbera i Parodia, serwomechanizmy KST w bezzałogowych statkach powietrznych Shahed-136 („Geran-2”) i V2U, uniwersalne moduły planowania i korekcji oraz bomby lotnicze.

Jak podaje Ukrinform, GUR zapoznał specjalnego przedstawiciela USA Kellogga z częściami broni rosyjskiej produkcji zachodniej, które ukraińscy oficerowie wywiadu wojskowego przejęli ze zniszczonej lub przechwyconej broni rosyjskiej.