Instytut Studiów nad Wojną analizuje, dlaczego Putin potrzebuje „rozejmu” od 8 do 10 maja

Ogłaszając kolejne jednostronne zawieszenie broni na Ukrainie, rosyjski dyktator Władimir Putin usiłuje ominąć amerykańską propozycję 30-dniowego zawieszenia broni i stworzyć iluzję, że Rosja chce rozmów pokojowych.

Jak podaje Ukrinform, wynika to z raportu Instytutu Studiów nad Wojną (ISW).

Wcześniej Putin ogłosił kolejne jednostronne zawieszenie broni, tym razem na cześć Dnia Zwycięstwa, obchodzonego w Rosji 9 maja. Analitycy zauważyli, że Putin nadal odmawia zawarcia jakiegokolwiek zawieszenia broni, w szczególności odrzucając amerykańsko-ukraińską propozycję 30-dniowego ogólnego zawieszenia broni, z wyjątkiem warunków korzystnych dla jego wysiłków wojennych.

Kreml oświadczył, że zawieszenie broni w Dniu Zwycięstwa rzekomo dowodzi gotowości Rosji do rozmów pokojowych bez warunków wstępnych w celu wyeliminowania „głównych przyczyn” wojny na Ukrainie. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow nazwał jednostronne zawieszenie broni „przejawem” dobrej woli Rosji.

„Kreml przygotowuje się do przyjęcia znacznej liczby zagranicznych dygnitarzy, w tym z byłego Związku Radzieckiego, Ameryki Łacińskiej, Azji i Afryki, na obchody Dnia Zwycięstwa w Rosji, a Putin prawdopodobnie chce uniknąć kompromitacji z powodu ukraińskich ataków podczas tych obchodów” – mówią analitycy.

Podkreślili, że Putin prawdopodobnie traktuje zawieszenie broni z okazji Dnia Zwycięstwa jako okazję do odpoczynku dla rosyjskich żołnierzy przed przyszłymi walkami na froncie na Ukrainie, a także jako sposób na zapewnienie, że Ukraina nie przeprowadzi żadnych poważniejszych ataków na Rosję w trakcie obchodów. Putin prawdopodobnie nie postrzega zawieszenia broni w Dniu Zwycięstwa jako poważnego kroku w kierunku trwałego pokoju na Ukrainie.

ISW zauważa, że ​​szczegóły jakiegokolwiek przyszłego zawieszenia broni lub porozumienia pokojowego powinny zostać formalnie uzgodnione z wyprzedzeniem przez wszystkie strony i powinny obejmować solidne mechanizmy monitorowania.

Analitycy uważają, że „proponowane przez Putina zawieszenie broni na Dzień Zwycięstwa nie przewiduje żadnych dodatkowych mechanizmów monitorowania, a Rosjanie najprawdopodobniej wykorzystają brak takich mechanizmów, aby po raz kolejny bezpodstawnie twierdzić, że Ukraina łamie zawieszenie broni”.

Dodali, że rosyjscy urzędnicy najwyraźniej nie są zainteresowani ustanowieniem skutecznych mechanizmów monitorowania, prawdopodobnie dlatego, że Rosja uważa za korzystne wykorzystywanie niejasnych warunków zawieszenia broni przeciwko Ukrainie na swoją korzyść. Co więcej, Putin wykorzystuje jednostronne zawieszenie broni, aby zdobyć przewagę informacyjną i militarną na Ukrainie, wbrew celowi prezydenta USA Donalda Trumpa, który chce wykorzystać ogólne zawieszenie broni jako krok w kierunku trwałego porozumienia pokojowego na Ukrainie.

Jak czytamy w raporcie, oświadczenia Putina o zawieszeniu broni podczas najważniejszych świąt religijnych i wojskowych mają na celu zmuszenie Ukrainy do zawarcia rozejmu, w przeciwnym razie zostanie ona uznana za nieprzejednaną w oczach Zachodu.

„Jednostronne oświadczenie o zawieszeniu broni pozwala Putinowi odwrócić uwagę od odrzucenia przez niego amerykańsko-ukraińskiej propozycji 30-dniowego ogólnego zawieszenia broni i utrzymać iluzję, że jest zainteresowany negocjacjami pokojowymi, zachowując jednocześnie pełną kontrolę nad warunkami i terminami wszelkich porozumień o zawieszeniu broni” – piszą analitycy.

Jak podaje Ukrinform, Władimir Putin ogłosił „rozejm” od 8 do 10 maja z okazji Dnia Zwycięstwa, który jest obchodzony w Rosji.