W ciągu jednego dnia doszło do 269 starć z Rosjanami na froncie, najgorętsze miało miejsce na kierunku pokrowskim
Na linii frontu ostatniego dnia, 4 maja, odnotowano 269 starć bojowych pomiędzy Ukraińskimi Siłami Obronnymi a rosyjskimi najeźdźcami.
Jak podaje Ukrinform, informacja ta znajduje się w komunikacie Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy na Facebooku dotyczącym sytuacji z godziny 8:00 rano w poniedziałek, 5 maja.
Wczoraj Rosjanie przeprowadzili jeden atak rakietowy na pozycje ukraińskich jednostek i osad, a także 106 nalotów, w tym zrzucili 167 kierowanych bomb lotniczych.
Ponadto wróg przeprowadził 5550 ataków , z czego 121 wykonano z wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych i wykorzystano 2628 dronów kamikadze.
Wojska rosyjskie przeprowadziły naloty na tereny miejscowości Rjasne, Wielka Pysariwka i Tymonowicze w obwodzie sumskim; Zachariwka, Rubieżne, Wowczańsk, obwód charkowski; Pokrowski, Suchy Jar, Zorja, Leonidiwka, Drużkiwka, Rusiński Jar, Malinówka, Udaczne, Nowopawliwka, Zeleny Kut, Nowoukrainka, Nowopole, Bohatyr, Zełene Pole obwodu donieckiego; Nowodariwka, Hulajpole, Wysoki, Orichiw, obwód zaporoski; Wesele, Berysław, Burhunka, obwód chersoński.
Lotnictwo, wojska rakietowe i artyleria Sił Obronnych zaatakowały 14 rejonów koncentracji personelu, broni i sprzętu wojskowego, jeden system obrony powietrznej, stację walki elektronicznej, system artyleryjski i inny ważny obiekt rosyjski.
Na kierunku charkowskim analizuje doszło do pięciu starć w rejonach Wowczańska, Strojówki i Tychów.
Zanotowano siedem ataków wroga na kierunku Kupiańskim . Siły obronne odparły ataki rosyjskie w rejonie Hołubiwki, Petropawliwki oraz w kierunku Piszczanego, Hłuszkiwki i Nowosynowe.
Na kierunku łymańskim wróg atakował 22 razy, próbując posuwać się naprzód w rejonach Nowego, Kopanki, Twerdochlibowe, Kołodjazi i w kierunku Zielonej Doliny, Lipowego, Olhiwki i Ridkodubu.
Na kierunku siwierskim doszło do trzech starć na kierunkach Hryhoriwka i Wierchnokamiańskie. Wszystkie próby ataku wroga zostały odparte.
Na kierunku Kramatorskim odnotowano 10 starć w kierunku Majskiego, Białej Góry oraz w okolicach Stupoczek i Czasowego Jaru.
Na kierunku toreckim wojska rosyjskie przeprowadziły 16 ataków w rejonie Torecka, Drużby i w kierunku Dyliiwki.
Na kierunku Pokrowskim ukraińscy obrońcy zatrzymali 115 rosyjskich ataków na miejscowości Hnatowa, Myrolubiwka, Promin, Nowoserhijewka, Stara Mikołajówka, Nowa Połtawka, Oleksiiwka, Bohatyr, a także w rejonie osiedli Malinówka, Daczeński, Żwirowo, Nowooleksandriwka, Udaczne, Jelizawetiwka, Łysiwka, Szewczenko, Kotlariwka, Andrijwka, Bohdaniwka.
Na kierunku nowopawłowskim Siły Obronne odparły 52 ataki wroga w pobliżu Konstantynopola, Równopola, Nowopola, Nowosiłki, Priwilnego oraz w kierunku Zelenego Pola, Szewczenko.
Wojska rosyjskie pięciokrotnie atakowały pozycje Sił Obronnych w rejonie Wysokiej na kierunku hulajpolskim.
Na kierunku orichowskim, w okolicach Nowoandriewki, Piatichatek i Stepowego, rosyjscy najeźdźcy przeprowadzili trzy nieudane ataki.
Wróg nie podejmował działań ofensywnych na kierunku przydnieprowskim.
Na odcinku kurskim żołnierze Sił Zbrojnych Ukrainy odparli w ciągu ostatniej doby 23 ataki rosyjskie. Najeźdźcy przeprowadzili 317 ataków artyleryjskich, z czego 11 wykonano przy użyciu wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych. Wróg przeprowadził także 10 ataków lotniczych, podczas których zrzucił 13 bomb kierowanych.
Na kierunkach wołyńskim i poliskim - sytuacja operacyjna nie uległa istotnym zmianom. Nie stwierdzono żadnych śladów formowania się grup ofensywnych wroga.
Jak podaje Ukrinform, łączne straty bojowe wojsk rosyjskich w wojnie z Ukrainą od 24 lutego 2022 r. do 5 maja 2025 r. wyniosły około 958 070 osób, w tym 1260 osób w ciągu ostatniej doby.