Zełenski rozmawiał z Trudeau o współpracy obronnej

zdjęcie, wideo

Prezydent Wołodymyr Zełenski spotkał się z premierem Kanady Justinem Trudeau na marginesie szczytu Grupy Siedmiu we Włoszech.

Podczas spotkania strony omówiły sytuację w zakresie bezpieczeństwa, współpracę obronną oraz przygotowania do szczytu NATO w Waszyngtonie. Ogłosił to głowa państwa Ukrainy w Telegramie – podaje Ukrinform.

„Znaczące spotkanie z premierem Kanady Justinem Trudeau. Dziękuję Kanadzie za wsparcie obronne i przygotowanie przyszłych pakietów, w szczególności za wysłanie opancerzonych „ratowników” i innych pojazdów opancerzonych. „Omawialiśmy sytuację w zakresie bezpieczeństwa, współpracę obronną i przygotowania do szczytu NATO w Waszyngtonie” – powiedział Zełenski.

Wideo: Zełenski/Official

Według niego głównym tematem spotkania były przygotowania do Światowego Szczytu Pokojowego i jego oczekiwanych rezultatów.

„Omówiliśmy także praktyczne działania Międzynarodowej Koalicji na rzecz Powrotu Przymusowo Przesiedlonych Dzieci Ukraińskich, której Kanada jest inicjatorem i współliderem” – zauważył Prezydent.

Jak podaje Ukrinform, na marginesie szczytu G7 zaplanowano szereg spotkań dwustronnych. Odbyły się już rozmowy z gospodarzem szczytu, szefową Rady Ministrów Włoch Giorgią Meloni i premierem Japonii Fumio Kishidą. Planowane są rozmowy z premierem Wielkiej Brytanii Rishi Sunakiem, prezydentem USA Joe Bidenem, Charlesem Michelem z Rady Europejskiej i dyrektor zarządzającą MFW, dwustronne umowy o bezpieczeństwie z Fumio Kishidą i Joe Bidenem.

Fot.: Kancelaria Prezydenta, Wołodymyr Zełenski, X